Zawód - technik hodowca koni 314203
Zawód technik hodowca koni jest dla osób zainteresowanych chowem i hodowlą koni oraz szkoleniem i użytkowaniem koni w turystyce i rekreacji. Technik hodowca koni może prowadzić indywidualne gospodarstwo rolne, samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą, a także pełnić rolę instruktora jazdy konnej. Absolwent technikum hodowli koni jest przygotowany do wykonywania zadań związanych z marketingiem i sprzedażą usług związanych z użytkowaniem koni oraz organizacją różnego rodzaju imprez jeździeckich połączonych z hodowlą, sportem, turystyką i rekreacją konną.
Cele i zadania zawodowe
Do podstawowych zadań technika hodowcy koni, wykonującego prace w zakresie chowu, hodowli oraz szkolenia i użytkowania koni, należy:
Środowisko pracy
Praca technika hodowcy koni odbywa się w różnych warunkach środowiska naturalnego (łąki, pastwiska, pola, lasy) i środowiska zamkniętego (stajnia, gospodarstwo rolne, magazyny, hale). W miejscu pracy niejednokrotnie występuje podwyższona temperatura i zmienna wilgotność oraz zapylenie powietrza. Technik hodowca koni jest narażony na wypadki spowodowane przez zwierzęta, np. pogryzienia, kopnięcia. Pracuje w różnych godzinach, w zależności od aktualnych potrzeb (w dzień, w nocy, również w dni wolne i świąteczne).
Wymagania psychofizyczne
Technika hodowcę koni powinien charakteryzować przyjazny stosunek do zwierząt, spostrzegawczość, cierpliwość i odpowiedzialność. Powinien przewidywać skutki własnych działań, a także posiadać zdolność koncentracji i refleks. Zawód technika hodowcy koni wymaga sprawności, dobrej kondycji i wydolności fizycznej oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej. Cenne w tym zawodzie są zdolności organizacyjne oraz umiejętność́ nawiązywania i utrzymywania dobrych stosunków interpersonalnych z pracownikami i kontrahentami.
Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są:
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu technika hodowcy koni jest otyłość oraz niski poziom sprawności fizycznej, w szczególności kończyn górnych i dolnych oraz palców. W zawodzie technika hodowcy koni trudności mogą̨ mieć́ także osoby z wadami i dysfunkcjami narządu wzroku, które nie mogą̨ być́ skorygowane szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi. Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie są̨ również̇ zaburzenia zmysłu równowagi i zmysłu dotyku, zaburzenia niewielkiego i dużego stopnia widzenia przestrzennego, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej. Przeciwwskazaniem bezwzględnym dla osób bezpośrednio obsługujących hodowlę jest padaczka i zaburzenia psychiczne.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie
Ciągły rozwój branży hodowlanej, jeździeckiej i rolnictwa, wprowadzanie nowych metod oraz technologii obliguje technika hodowcę koni do ustawicznego dokształcania się i doskonalenia umiejętności zawodowych.
Możliwości zatrudnienia
Technik hodowli koni może pracować w:
Technik hodowca koni może prowadzić indywidualne gospodarstwo rolne specjalizujące się̨ w hodowli koni, a także samodzielnie prowadzić́ działalność́ gospodarczą. Umiejętność́ obsługi i pielęgnacji koni wykorzystywana jest w wielu obszarach działalności gospodarczej, a wielu dzięki temu otrzymuje możliwość́ pracy w wymarzonych instytucjach, jak np. policja konna. Dynamiczny rozwój branży jeździeckiej powoduje także duże zapotrzebowanie na fizjoterapeutów, osteopatów, saddle fitterów, podkuwaczy czy doradców żywieniowych.
Kształcenie w zawodzie technik hodowca koni
Kształcenie w zawodzie odbywa się w pięcioletnim technikum dla absolwentów szkół podstawowych. Nauka biologii odbywa się na poziomie rozszerzonym. Poza przedmiotami ogólnokształcącymi obowiązują przedmioty zawodowe, takie jak:
W każdym roku kształcenia odbywają się zajęcia praktyczne odpowiadające tematyce zajęć teoretycznych. Zajęcia praktyczne odbywają się niezależnie od pory roku w ośrodkach jeździeckich:
Uczniowie w ramach zajęć praktycznych uczestniczą w warsztatach z saddle fittingu, mechaniki kopyta, fizjoterapii i biomechaniki koni, weterynaryjnych oraz w czempionatach, wystawach i zawodach jeździeckich różnych dyscyplin, odwiedzają także stadniny hodowlane, czy firmy paszowe.
W programie nauczania zapewniona jest nauka jazdy, która odbywa się bezpłatnie i odpowiada wymaganiom kursu uprawniającego do zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. T.
W pięcioletnim cyklu kształcenia uczniowie odbywają także praktyki zawodowe w ilości 280 godzin, które podzielone są na dwa czterotygodniowe okresy w stajniach, stadninach, ośrodkach jeździeckich wybranych indywidualnie przez ucznia.
Do wykonywania zadań zawodowych niezbędne jest zdanie egzaminów zawodowych. W zawodzie technik hodowca koni wyodrębniono dwie kwalifikacje odpowiadające tym egzaminom:
a) wykonywania czynności związanych z chowem i hodowlą koni,
b) prowadzenia gospodarstwa rolnego;
a) szkolenia oraz przygotowywania koni do użytkowania i sprzedaży,
b) organizowania oraz prowadzenia rekreacji i turystyki jeździeckiej,
c) wykonywania czynności związanych z transportem koni.
Po zdobyciu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik hodowca koni można podwyższyć kwalifikacje na studiach w szkołach wyższych na kierunkach takich jak: zootechnika, hodowla koni i jeździectwo, zoofizjoterapia, rolnictwo, agroturystyka, zarządzanie ośrodkiem jeździeckim, a także na wielu innych kierunkach przyrodniczych. Dodatkowo może ukończyć kursy kwalifikacyjne, dające dodatkowe uprawnienia jak np.: kurs instruktora jazdy konnej, hipoterapeuty, kurs behawiorysty zwierząt, kurs masażu i inne.