Szkolne Mistrzostwa Sportowe.
19 marca 2025r. p. Roman Wiśniewski zorganizował kolejne mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym.
W zawodach wzięło udział 12 zawodników:
Maksymilian Luptowski 3LTC
Mateusz Myśliński 3LTC
Filip Kowalski 3LTC
Olga Frąckowiak 3LTC
Klaudia Sztolin 3LTC
Kinga Retkowska 3LTC
Wiktor Borys 2LTB
Przemysłąw Kiel 1HT
Krzysztof Madziarz 1HT
Agnieszka Chabowska 2LTA
Ksenia Stepanova 2DTC
Dominika Kogut 5LTA
Wyniki:
I miejsce – Mateusz Myśliński
II miejsce – Filip Kowalski
III miejsce – Krzysztof Madziarz
I miejsce – Agnieszka Chabowska
II miejsce – Kinga Retkowska
III miejsce ex aequo – Olga Frąckowiak
Klaudia Sztolin
Ksenia Stepanova
Zawody sędziował Roman Wiśniewski.
Sekretarzem zawodów był Patryk Karamucki 3HT.
Konkurs recytatorski o Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej.
Uczennice naszej szkoły Amelia Barth z klasy 2HT oraz Dominika Bielińska z klasy 3LTa wzięły udział w Konkursie recytatorskim „W słowach zaklęta – 80 lat pamięci o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej" zorganizowanym przez przedstawicieli Samorządu uczniowskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Uczestnicy konkursu zaprezentowali piękne wiersze poetki, która zyskała przydomek "poetka miłości", bo o tym uczuciu potrafiła pisać jak nikt inny. Organizatorzy Konkursu przewidzieli tylko trzy główne nagrody, których tym razem nie udało się nam zdobyć, ale nasze uczennice usłyszały dużo słów uznania ze strony członków jury. Gratulujemy udziału!
Szkolne Dni Zdrowia Psychicznego.
W ostatnim tygodniu lutego odbyły się Dni zdrowia psychicznego. Szkolne specjalistki, panie: Katarzyna Galas, Małgorzata Skupińska i Agnieszka Ryszewska-Urbańczyk, szczególnie w tym czasie chciały zwrócić uwagę na wpływ dobrego samopoczucia i zdrowia na zdolności do osobistego rozwoju i odpowiedzialności za własne życie – za decyzje, radzenie sobie z trudnościami, poczucie własnej wartości, sukcesy, budowanie relacji.
Uczniowie brali udział w arteterapii, wspólnej relaksacji, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez funkcjonariuszy Krajowej Izby Administracji Skarbowej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”, na lekcjach wychowawczych pracowali nad pozytywnymi myślami, codziennie na dużej przerwie chętni mogli skorzystać z dodatkowego relaksu i nauczyć się technik dających wsparcie zdrowiu psychicznemu.
To były przyjemne dni w szkole tym bardziej, że nauczyciele zrezygnowali z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek!:)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Gala Laureatów konkursu "Losem rzuceni".
W Delegaturze Instytuty Pamięci Narodowej w Bydgoszczy odbyła się Gala laureatów Miejskiego Konkursu Recytatorskiego "Losem rzuceni". Uczennica naszej szkoły Aleksandra Wosik z kl. 1LTA zajęła III miejsce. Gratulujemy!
Konkurs recytatorski "Losem rzuceni".
Po raz kolejny młodzież naszej szkoły wzięła udział w Miejskim Konkursie Recytatorsko-plastycznym "Losem rzuceni" organizowanym przez ZS nr 8 w Bydgoszczy. Celem Konkursu była popularyzacja poezji upamiętniającej losy Polaków zesłanych na Sybir. W Konkursie recytatorskim szkołę reprezentowały Aleksandra Wosik z kl.1 LTA, Amelia Jakubowska z kl. 3LTB oraz Oliwia Fedorowska z kl. 3LTB. Piękne prace plastyczne wykonali Julia Schroder z kl. 2DTC i Szymon Gwiazdowski z kl. 4DT. Młodzież przygotowały panie Aleksandra Jaskólska-Małkowska i Irena Myśluk. Czekamy na wyniki!
Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza.
W ramach wsparcia stypendialnego skierowanego do uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego 5 uczniów naszej szkoły zostało stypendystami projektu "Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza". Każdy stypendysta ma zapewnioną opiekę dydaktyczną sprawowaną przez nauczyciela i jest zobowiązany do realizacji przygotowanego wspólnie z opiekunem dydaktycznym indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego. Celem projektu jest indywidualizacja procesu nauczania uczniów ze szkół prowadzących kształcenie zawodowe z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, którzy uzyskują najlepsze wyniki edukacyjne z przedmiotów zawodowych teoretycznych lub praktycznych.
Stypendyści ZSCKR w Bydgoszczy Zawodowych Talentów Kujaw i Pomorza:
Rozalia Gwincińska
Wiktoria Palacz
Daria Siwicka
Grzegorz Trzeciakiewicz
Olga Ziemer
Nasz Uczeń zdobywcą 1 miejsca w konkursie!
Ogłoszono wyniki IV ogólnopolskiego, amatorskiego konkursu filmowego „Świat się kręci wokół wsi”- którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zwycięzcą konkursu został uczeń Naszej szkoły – Hubert Olszewski, który pod opieką pani Barbary Pejki przygotował film „Bijące serce rolnictwa”.
Celem konkursu było ukazanie wsi jako miejsca z nowymi perspektywami do życia i rozwoju zawodowego, szczególnie dla ludzi młodych. Pokazanie, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to zawód z przyszłością. Przedstawienie pozytywnego wpływu 20-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej dla rozwoju polskiej wsi. Rolnictwo to ważna gałąź gospodarki narodowej, w której efektywnie wykorzystuje się fundusze unijne, a rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, pielęgnują tradycję i dziedzictwo kulturowe polskiej wsi oraz adaptują trendy w zakresie ekologii i ochrony środowiska.
Konkurs był skierowany do młodych mieszkańców wsi i miast, w wieku od 16 do 30 roku życia.
GRATULUJEMY.
Mikołajkowy Turniej Szachowy - Mistrzostwa Szkoły.
Wyniki:
Kogut Dominika - I miejsce
Danielewska Jessica – II miejsce
Mańkowska Klaudia – III miejsce
Plata Arkadiusz – I miejsce
Marachowski Nataniel – II miejsce ex aequo
Kayzer Ludwig – II miejsce
Karamucki Patryk– II miejsce
Kowalski Filip – III miejsce
sędzia – Roman Wiśniewski
pomoc sędziego – Jan Grochowski 1 HTL
Uczniowie ZSCKR z sukcesami.
28 listopada 2024 r. w sali Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się konferencja "Aktualne wyzwania dla rolnictwa i gospodarki żywnościowej " zakończona finałem III edycji ogólnopolskiego konkursu "Ucz się na Maksa".W konkursie wzięło udział 37 zespołów z 17 szkół rolniczych, w tym 4 zespoły z ZSCKR w Bydgoszczy. Wszystkie zespoły z naszej szkoły przygotowane przez p. Barbarę Pejka znalazły się wśród 18 laureatów.
II miejsce na konkursie ministerialnym.
W dniach 21 - 22 listopada 2024 r. odbyły się Mistrzostwa florystyczne szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa. Reprezentacja naszej szkoły we współpracy ze szkołą a w Boninie zdobyła 2 miejsce. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dużej formy florystycznej z materiałów dostępnych na wylosowanym stoisku w czasie 3 godzin. Prace konkursowe zostały ocenione przez jury w składzie: prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska, Radomir PIorun, Paulina Ludwiczakowa
Bydgoski Festiwal Nauki.
Nasi uczniowie brali udział w wielu ciekawych wydarzeniach, które miały miejsce w ramach Bydgoskiego Festwalu Nauki:
„Jak rozpoznać komórki nowotworowe?” Zajęcia odbyły się na Wydziale Lekarskim na Katedrze Urologii Collegium Medicum UMK. Uczennice klas piątych technikum weterynarii brały udział w badaniach mikroskopowych komórek rakowych.
Bardzo dziękujemy pani dr hab. Małgorzacie Maj, prof. UMK za przeprowadzenie ciekawych zajęć i przekazanie uczennicom praktycznej wiedzy.
Uczniowie klasy 2 LTc uczący się w zawodzie technik weterynarii wraz z opiekunami Darią Belka i Barbarą Pejka uczestniczyli, ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki, w zajęciach w Collegium Medicum.
Uczniowie z klasy 1LTb uczestniczyli w Bydgoskim Festiwalu nauki. Młodzież wybrała się do Collegium Medicum na Katedrę Histologii i Embriologii na temat " Pod okiem mikroskopu- fascynujący świat tkanek i komórek". Na zajęciach praktycznych wykonywali swoje pierwsze preparaty z tkanek.
Klasa 3LTb na wycieczce w Warszawie.
Klasa 3LTb odwiedziła Zoo w Warszawie, a następnie wystawę "Titanic". Na wystawie można było zobaczyć ponad 160 artefaktów oraz poznać tragiczną historię statku. Opiekunowie: Agnieszka Samczuk i Tomasz Remiński.
Architekci w Teatrze.
Uczniowie technikum architektury krajobrazu z klasy 2 HT w ramach integracji klasowej wybrali się na spektakl teatralny pt. „Poranny spektakl dla młodzieży, czyli poranny spektakl dla młodzieży” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Konwencja spektaklu miała nieoczekiwane zwroty akcji, co z pewnością zaintrygowało i zaciekawiło młodą publiczność. Twórcy spektaklu bawiąc się formą przedstawienia teatralnego zadają szereg ważnych pytań: co można, a czego nie można robić w teatrze? I dlaczego? Czy warto przestrzegać norm? Czy szczera rozmowa między dorosłymi a nastolatkami jest możliwa? Jak młodzi widzą starszych – i odwrotnie? I czego wszyscy się boimy? Celem wyjścia integracyjnego było wspólne obcowanie z kulturą, zacieśnianie wzajemnych więzi, stymulacja kreatywności oraz pobudzanie pozytywnych emocji i nastroju.
Opiekunowie: J. Sikorra, M. Nowakowska-Kwaśniewska
Edukacja w terenie.
Uczniowie klas 2 HT - technikum architektury krajobrazu oraz 2 DTC - technikum ogrodniczego w ramach zajęć praktycznych uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Winnicy przy Talerzyku położonej we wsi Topolno. Winnica znajduje się na górnym tarasie w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych, skąd roztacza się piękny widok na rzekę. Właściciel winnicy pan Wiesław Janasiński oprowadził nas po gospodarstwie, omówił technologię uprawy winorośli oraz sposób produkcji wina. Nasadzenie obejmuje 2 tysiące winorośli, z owoców których powstają białe i czerwone wina. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie drewnianej chaty menonickiej z roku 1778 we wsi Chrystkowo. Budynek stanowi dziedzictwo osadnictwa olenderskiego, wpisany jest do rejestru zabytków. Chata posiada dwie kondygnacje z podcieniem frontowym. Na dole znajduje się spiżarnia, kuchnia, pokój sypialny i gościnny. W górnej części mieści się wędzarnia i komin, a poddasze na co dzień wykorzystywane było do celów gospodarczych, w przypadku powodzi przenosiło się tam życie mieszkańców domostwa. Zwiedziliśmy również sad zachowawczy starych odmian drzew owocowych uprawianych w tym rejonie. Uczniowie mieli możliwość skosztowania starych odmian jabłek.
Opiekunowie: J. Sikorra, D. Hermann, T. Gorączkowski, J. Grygiel
Międzynarodowy Dzień Sybiraka.
Sybiracy Oddziału w Bydgoszczy jak co roku Międzynarodowy Dzień Sybiraka i rocznicę napaści ZSRR na Polskę obchodzili 17 września. 17 września 1939 r. Stalin zrealizował swoją część paktu Ribbentrop-Mołotow. Doszło do czwartego rozbioru Polski. Międzynarodowy Dzień Sybiraka przywołuje pamięć o Polakach, którzy doznali sowieckiego terroru.
Obchody 85 rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz 96 rocznicy powstania Związku Sybiraków rozpoczęto od mszy świętej o godz. 14.00 w katedrze bydgoskiej. Przybyli przedstawiciele władz województwa, miasta, wojska, policji, delegacje szkół, organizacje kombatanckie oraz mieszkańcy Bydgoszczy.
Po zakończonej mszy uczestnicy w kolumnie, za Kompanią Honorową Wojska Polskiego, pocztami sztandarowymi przeszli na Stary Rynek. Przy pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej odbył się Apel Pamięci połączony z ceremonią złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.
W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.
Jesienne Manewry Polowe.
Klasa 3 LTb wraz z nauczycielami M. Grabowską i J. Plitt uczestniczyła w spotkaniu z cyklu " Spotkań na polu z nauką i doradztwem" pt. "Jesienne Manewry Polowe" w ramach współpracy z ODR w Minikowie oraz Politechniką Bydgoską Wydziałem Rolnictwa i Biotechnologii.Podczas praktycznych warsztatów uczniowie zapoznali się z materiałem siewnym roślin na poplon, najnowszym sprzętem rolniczym oraz produkcją kukurydzy na materiał siewny, ziarno i kiszonkę z kukurydzy.
Zajęcia w prosektorium.
We wrześniu uczniowie klas I i II technikum weterynarii uczestniczą w zajęciach praktycznych w prosektorium Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Politechniki Bydgoskiej. Poznają budowę i preparują elementy układu pokarmowego i rozrodczego zwierząt gospodarskich i towarzyszących.
Nabór wniosków do stypendium.
Nabór wniosków stypendialnych 2024/2025 "Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza"
1 września 2024 r. ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendium "Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza" na rok szkolny 2024/2025. Wniosek o stypendium wypełnia się elektronicznie po zalogowaniu się na stronie internetowej projektu KLIKNIJ. Nabór kończy się 30 września 2024 r.
Szczegóły i informacje: D.Hermann, M.Skupińska
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025.