Historia szkoły/ Patron

Z historii

Historia Szkoły

Dnia 1 września 1980 r. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Bydgoszczy podjęło decyzję w sprawie utworzenia zbiorczego zakładu szkolnego Zespołu Szkół Zawodowych przy Przedsiębiorstwie Uprzemysłowionego Budownictwa Rolniczego w Bydgoszczy. W skład zespołu wchodziły:

- Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących,

- Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna,

- Średnie Studium Zawodowe.

Dnia 29 stycznia 1982 r. Dyrekcja Przedsiębiorstwa Uprzemysłowionego Budownictwa Rolniczego przekazała nieodpłatnie budynki na rzecz Zespołu Szkół Zawodowych w Bydgoszczy ul. Filmowa 1 do kształcenia uczniów na kierunkach budowlanych i rolniczych.

Dnia 1 września 1982 r. Wydział Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego przemianował Zespół Szkół Zawodowych na Zespół Szkół Budowlanych i Rolniczych kształcący w następujących szkołach:

- Zasadnicza Szkoła Rolnicza,

- Zasadnicza Szkoła Budowlana,

- Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna,

- Średnie Studium Zawodowe,

- Państwowe Technikum Rolnicze dla Pracujących,

- Policealne Studium Zawodowe dla Pracujących.

Dnia 1 września 1995 r. decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 20 czerwca 1995 r. zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Ogrodniczych.

Dnia 1 września 2009 r. organ prowadzący szkołę Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmienił nazwę szkoły na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.

Patron Szkoły

Nadane szkole imię Sybiraków upamiętnia losy Polaków zesłanych na Syberię. Miejsce to, potocznie zwane Sybirem, jest szczególnym etapem tragicznej historii naszego narodu. Od ponad 200 lat Rosja carska, a później ZSRR stosowały przymusowe zesłania polskich obywateli, niszcząc ich wolność i prawa obywatelskie. W Rosji zesłania były powszechną karą, ale również środkiem zabezpieczającym, co najmniej od początku XVI wieku. Car rosyjski Piotr I wyodrębnił karę katorgi, która od tej pory była odrębną karą względem zesłania. Obie kary zakładały przymusowe przesiedlenie, jednak katorga wiązała się z przymusową, ciężką pracą fizyczną bez wynagrodzenia i osadzeniem w specjalnych więzieniach dla katorżników, natomiast kara zesłania nie pozbawiała wolności osobistej, nie nakładała obowiązku pracy i umożliwiała pracę w wielu zawodach. Historia losu Sybiraków jest bardzo bolesna i naszym obowiązkiem jest pamiętać o zsyłkach Polaków na Sybir, po to aby nigdy więcej nie powtórzyła się  ta bardzo tragiczna karta naszej historii.

Po długim procesie przygotowawczym i przejściu określonych procedur, przy pełnym zaangażowaniu dyrekcji, grona pedagogicznego i rady rodziców  11 kwietnia 2014 r.  nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru i nadanie szkole imienia: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy  Technikum im. Sybiraków. Co roku, w okolicach 17 września szkoła obchodzi "Święto Patrona".

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia z Uroczystości