Technik architektury krajobrazu 314202
Technik architektury krajobrazu jest zawodem dającym szansę szerokiego spektrum zatrudnienia zarówno na rynku krajowym jak i europejskim. Absolwent Technikum architektury krajobrazu może podjąć pracę w biurach projektowych i pracowniach architektonicznych, urzędach i placówkach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego, jest również przygotowany do prowadzenia własnej działalność związanej z projektowaniem, urządzaniem i pielęgnacją terenów zieleni. Zawód ten jest polecany dla osób twórczych i kreatywnych, spełniających się w aranżacji przestrzeni, myślących o projektowaniu i realizacji swoich pomysłów. Podejmując naukę na poziomie szkoły średniej w zawodzie technik architektury krajobrazu nabywa się umiejętności projektowania, urządzania i pielęgnacji terenów zieleni, a także zasad tworzenia dekoracji roślinnych i ich aranżacji w przestrzeni.
Cele i zadania zawodowe
Do podstawowych zadań technika architektury krajobrazu, wykonującego prace w zakresie aranżacji i pielęgnacji terenów zieleni, należy:
Środowisko pracy
Praca technika architektury krajobrazu polega na wykonywaniu wielu czynności związanych z projektowaniem, urządzaniem i pielęgnacją obiektów architektury krajobrazu. Wykonywana jest zarówno w biurze projektowym, jak i w przestrzeni terenu otwartego, w zmiennych warunkach atmosferycznych i o różnych porach roku. Praca może odbywać się także w szklarniach i tunelach foliowych z dużą wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą, w których produkowany jest materiał roślinny.
Wymagania psychofizyczne
Technik architektury krajobrazu powinien mieć dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wyobraźnię i widzenie przestrzenne, właściwą percepcje kształtu, wrażliwość estetyczną, wytrzymałość na długotrwały wysiłek, spostrzegawczość, systematyczność, odpowiedzialność za bezpieczeństwo podwładnych pracowników.
Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są:
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu technika architektury krajobrazu jest niska wydolność organizmu. Dodatkowym utrudnieniem są nieskorygowane wady wzroku, brak widzenia barw, a także choroby uszu – znaczny niedosłuch, zaburzenia równowagi. Przeciwwskazaniem są choroby skóry, reumatyzm, zaburzenia zmysłu dotyku, różnego rodzaju alergie, jak również znaczne zaburzenia układu krążenia, oddechowego, aparatu ruchu (np. brak kończyn, znaczne skrzywienia kręgosłupa).
Kształcenie w zawodzie technik architektury krajobrazu
Kształcenie w zawodzie odbywa się w pięcioletnim technikum dla absolwentów szkół podstawowych. Nauka geografii odbywa się na poziomie rozszerzonym. Poza przedmiotami ogólnokształcącymi obowiązują przedmioty zawodowe, takie jak:
W każdym roku kształcenia odbywają się zajęcia praktyczne odpowiadające tematyce zajęć teoretycznych. Zajęcia praktyczne odbywają się w szkole, w specjalistycznych pracowniach oraz w bazie zajęć praktycznych w Ogrodzie Botanicznym Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.
W programie nauczania zapewniona jest nauka jazdy, która odbywa się bezpłatnie i odpowiada wymaganiom kursu uprawniającego do zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. B oraz kat T.
W pięcioletnim cyklu kształcenia uczniowie odbywają także praktyki zawodowe w ilości 280 godzin, które podzielone są na dwa czterotygodniowe okresy.
Do wykonywania zadań zawodowych niezbędne jest zdanie egzaminów zawodowych. W zawodzie technik architektury krajobrazu wyodrębniono dwie kwalifikacje odpowiadające tym egzaminom:
OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu:
a) dobieranie roślin ozdobnych do urządzania obiektów architektury krajobrazu,
b) opracowywania projektów roślinnych w obiektach architektury krajobrazu,
c) urządzania i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu.
OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu:
a) dobieranie obiektów małej architektury krajobrazu do terenów zieleni,
b) opracowywania projektów obiektów małej architektury krajobrazu,
c) budowania i konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu.
Po zdobyciu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik architektury krajobrazu można podwyższyć kwalifikacje dzięki studiom w szkołach wyższych, na kierunkach takich jak: architektura krajobrazu, zielarstwo i fitoterapia, ogrodnictwo, sztuka ogrodowa, a także na wielu innych kierunkach przyrodniczych.
Możliwości zatrudnienia:
Technik architektury krajobrazu może być zatrudniony w :