Zawód - technik weterynarii - 324002
Zawód technika weterynarii jest zawodem poszukiwanym na europejskich rynkach pracy. Jest polecany tym wszystkim, którzy chcieliby sprawować opiekę nad zwierzętami w warunkach ambulatoryjnych i stacjonarnych oraz wykonywać zabiegi sanitarno-higieniczne i fizykoterapeutyczne. Technik weterynarii pomaga lekarzowi weterynarii w codziennej praktyce zawodowej. Może również wykonywać czynności związane z badaniem i higieną mięsa w rzeźniach.
Cele i zadania zawodowe
Do podstawowych zadań technika weterynarii - wykonującego prace w zakresie opieki weterynaryjnej - należy:
Środowisko pracy
Praca technika weterynarii odbywa się w różnych warunkach środowiska naturalnego (łąki, pastwiska, pola, lasy) i środowiska zamkniętego (gabinety weterynaryjne, pomieszczenia biurowe, gospodarstwa rolne, obory, chlewnie, stadniny koni, kurniki i fermy drobiu, magazyny, przechowalnie). W miejscu pracy niejednokrotnie występuje podwyższona temperatura i zmienna wilgotność powietrza oraz zapylenie powietrza. Technik weterynarii jest narażony na wypadki spowodowane przez zwierzęta, np. pogryzienia, kopnięcia. Pracuje w różnych godzinach, w zależności od aktualnych potrzeb (w dzień, w nocy, również w dni wolne i świąteczne).
Wymagania psychofizyczne
Technik weterynarii powinien lubić zwierzęta, być spostrzegawczy, cierpliwy, szybki w podejmowaniu decyzji, opanowany i odpowiedzialny. Powinien przewidywać skutki własnych działań, a także posiadać zdolność koncentracji. Technik weterynarii powinien posiadać zamiłowanie do pracy ze zwierzętami, zainteresowania przyrodnicze, właściwy stosunek do zwierząt, sumienność, systematyczność i wytrwałość. Ważna jest także łatwość kontaktowania się z innymi, ponieważ ma ciągły kontakt z ludźmi (właścicielami zwierząt).
Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są:
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu technika weterynarii jest niski poziom sprawności fizycznej, słaba budowa fizyczna, zaburzenia równowagi, schorzenia na tle alergicznym, w szczególności alergia na sierść zwierząt, wady wzroku, w tym daltonizm i rozróżnianie kształtów, niski poziom sprawności fizycznej, w szczególności - kończyn górnych i palców, a także zaburzenia psychiczne.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie
Ciągły rozwój weterynarii i rolnictwa, wprowadzanie nowych metod, technologii obliguje technika weterynarii do ustawicznego dokształcania się i doskonalenia umiejętności zawodowych. Technik weterynarii może być zatrudniony w zakładach leczniczych dla zwierząt i organach inspekcji weterynaryjnej. W ostatnich latach pojawiają się nowe miejsca pracy dla technika weterynarii w usługach pielęgnacyjnych dla zwierząt, czy długoterminowej rehabilitacji.
Możliwości zatrudnienia
Technik weterynarii może pracować w:
Technik weterynarii może również prowadzić własną działalność w ramach hodowli zwierząt, doradztwa hodowlanego, czy usług inseminacyjnych. Może prowadzić samodzielne gospodarstwo rolnicze lub zatrudnić się w firmach związanych z agrobiznesem. Może również pracować jako trener, specjalista w zakresie opieki i zabiegów kosmetycznych u małych zwierząt, pracownik sklepu z artykułami dla zwierząt.
Kształcenie w zawodzie technik weterynarii
Kształcenie w zawodzie odbywa się w pięcioletnim technikum dla absolwentów szkół podstawowych. Nauka biologii odbywa się na poziomie rozszerzonym. Poza przedmiotami ogólnokształcącymi obowiązują przedmioty zawodowe, takie jak:
W każdym roku kształcenia odbywają się zajęcia praktyczne odpowiadające tematyce zajęć teoretycznych. Zajęcia praktyczne odbywają się w szkole, w specjalistycznych i zaawansowanych pracowniach oraz w gospodarstwach rolnych i lecznicach.
W programie nauczania zapewniona jest nauka jazdy, która odbywa się bezpłatnie i odpowiada wymaganiom kursu uprawniającego do zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. B.
W pięcioletnim cyklu kształcenia uczniowie odbywają także praktyki zawodowe w ilości 280 godzin, które podzielone są na dwa czterotygodniowe okresy.
Do wykonywania zadań zawodowych niezbędne jest zdanie egzaminów zawodowych. W zawodzie technik weterynarii wyodrębniono dwie kwalifikacje odpowiadające tym egzaminom:
Po zdobyciu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik weterynarii, można podwyższyć kwalifikacje na studiach w szkołach wyższych, na kierunkach takich jak: zootechnika, rolnictwo, agroturystyka, weterynaria, zoofizjoterapia oraz inspekcja weterynaryjna, a także na wielu innych kierunkach przyrodniczych. Dodatkowo może ukończyć kursy kwalifikacyjne dające dodatkowe uprawnienia jak np.: kurs inseminatora, kurs pielęgnacji zwierząt, kurs behawiorysty zwierząt.