Rozwijam skrzydła

Nauka w technikum to jeden z poważniejszych kroków w kierunku dorosłości. Jest to okres ciągłych zmian.  W związku z chęcią uzyskania jak najlepszych wyników, uczniowie zmagają się również z różnego rodzaju emocjami. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach, które mają na celu lepsze zrozumienie siebie -powoli im uzyskać odpowiedź na pytanie KIM JESTEŚ?JAK FUNKCJONUJĘ W RELACJACH Z SAMĄ/SAMYM SOBĄ I INNYMI LUDŹMI ZE SWOJEGO OTOCZENIA.

Zajęcia odbyły się w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy, dzięki współpracy z Ośrodkiem AKademii JA-SOL VERDE z Bydgoszczy.

Opiekun: Agnieszka Ryszewska – Urbańczyk

Główne cele:

Stworzenie odpowiednich warunków w przestrzeni szkolnej, a także poza murami szkoły, sprzyjającej rozwijaniu twórczego potencjału młodzieży. Wzmacnianie młodych ludzi i pomoc w torowaniu ich własnej drogi, jako człowieka świadomego swoich możliwości. Główne cele:

• odkrywanie uzdolnień  młodzieży i wspieranie ich w działaniu na rzeczy rozwoju osobistego

• stymulowanie młodzieży do aktywności, mieszczącej się w ich przestrzeni życiowej

• rozwijanie pasji i talentów

Przykładowe zagadnienia poruszane w ramach koła:

• odkrywanie potencjałów i uzdolnień młodzieży – „Jestem, więc działam …” (współpraca z doradcą zawodowym   - M. Paruch)

• wspieranie młodych ludzi w wyrażaniu siebie – „Tak emocje są ważne …” (współpraca z psychologiem szkoły  - M. Skupińską)

• pokazanie zależności aktywności fizycznej z umysłową  - „ Sport na co dzień …” (współpraca z nauczycielem wychowania fizycznego – K. Olszewską -Graf)

• atmosfera w szkole jako czynnik stymulujący potencjał młodzieży  - „ Szkoła to mój drugi dom …”

Sposoby realizacji tematów:

• zajęcia w szkole (metody: burza mózgów, prezentacje, odgrywanie scenek)

• warsztaty, wykłady poza murami szkoły (współpraca ze środowiskiem lokalnym np. uczelnie)

Spotkania: 3 – 4 godziny w miesiącu, w zależności od organizowanych warsztatów, potrzeb i możliwości uczniów

Zajęcia w ramach koła "Rozwijam skrzydła" już ruszyły. Uczennice ZSCKR uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez dr Joannę Rajang. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak radzić sobie z emocjami, poznać zagadnienia związane z asertywnością reaktywną i pro aktywną oraz doświadczyć pracy w nowej grupie i odnaleźć swoją przestrzeń w nowym otoczeniu.