Nawigacja

Egz. kwalifikacyjny

Regulamin

REGULAMIN
przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy oraz tytuł mistrza w zawodzie  Ogrodnik 621[01].

 

                                                                         § 1.
       Egzamin kwalifikacyjny na tytuł zawodowy i tytuł mistrza  w zawodzie ogrodnik przeprowadza Państwowa Komisja  Egzaminacyjna, zwana dalej - "komisją", działającą przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczegow Bydgoszczy.

                                                           § 2.

1.       Komisję egzaminacyjną  powołuje kurator oświaty na wniosek dyrektora, w porozumieniu z organem prowadzącym    szkołę. Komisję powołuje się na okres 5 lat.

2.      W skład komisji wchodzi przewodniczący komisji oraz co najmniej dwóch członków komisji jako egzaminatorzy - w przypadku egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy i co najmniej 3 członków komisji jako egzaminatorzy na tytuł mistrza.

3.     Obsługę administracyjną komisji zapewnia dyrektor. W tym celu w porozumieniu z przewodniczącym komisji powołuje sekretarza i określa zakres jego obowiązków.

                                                                      § 3.
          W skład komisji nie może wchodzić osoba pozostająca ze zdającym w takim stosunku prawnym lub faktycznym,  który może budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.

                                                          § 4.

1.    Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy dopuszcza się osobę, która spełnia jeden z następujących warunków:

a) posiada świadectwo ukończenia gimnazjum i staż pracy równy co najmniej okresowi trwania nauki w zasadniczej   szkole zawodowej w zawodzie, w  którym zdaje egzamin;

b) posiada świadectwo ukończenia szkoły ośmioletniej szkoły podstawowej i co najmniej trzyletni staż pracy w  zawodzie,w którym zdaje egzamin; 

c) posiada tytuł zawodowy w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny.

2.    Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy dopuszcza się także osobę, która jako młodociany pracownik odbyła praktyczną naukę zawodu w ramach przygotowania zawodowego u pracodawcy, a także dokształcenie teoretycznie w formach pozaszkolnych.

3.    Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza dopuszcza się osobę, która spełnia jeden z następujących warunków:

a) posiada tytuł zawodowy w zawodzie, w  którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu  zawodowego co najmniej trzyletni staż pracy w tym zawodzie albo łącznie przed i po uzyskaniu tytułu zawodowego   co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo    ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej;

b) przez okres co najmniej sześciu lat w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wykonywała  zawód, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej    albo szkoły ponadpodstawowej;

c) posiada tytuł zawodowy lub równorzędny w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje   egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły    ponadpodstawowej;

d) posiada tytuł mistrza w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po  uzyskaniu tytułu mistrza co najmniej roczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;

e)  posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej, dających wykształcenie  średnie, oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie obejmującym zakres zawodu, w którym     zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz dwuletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;

f) posiada wyższe wykształcenie w zakresie kierunku lub specjalności obejmujących zawód, w którym zdaje egzamin  kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego roczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin     kwalifikacyjny.

                                                                          § 5.

1.      Osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminu kwalifikacyjnego składa do komisji egzaminacyjnej wniosek, do którego dołącza:

           a) oryginały dokumentów, które potwierdzają warunki, o których mowa w § 4, albo ich kopii uwierzytelnione przez  osobę upoważnioną przez Dyrektora Zespołu Szkół Ogrodniczych .
           b) dwie fotografie w wymiarach 37 x 52 mm
          c)  potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin kwalifikacyjny.

       2. Na podstawie złożonych dokumentów przewodniczący komisji egzaminacyjnej ustala listę  osób dopuszczonych do egzaminu kwalifikacyjnego oraz wyznacza termin przeprowadzenia    egzaminu kwalifikacyjnego.

                                                                    § 6.

1.   Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza się dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym.
2.  Etap teoretyczny polega na rozwiązaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych, sprawdzających wiadomości   i umiejętności.
3.  Etap praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne  z tego zakresu.

                                                                     § 7.
1. Etap teoretyczny egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy przeprowadza się w formie pisemnej.
2. Czas trwania etapu teoretycznego egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy nie może być krótszy niż 120 min.
3. Etap teoretyczny egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
4. Część pisemna etapu teoretycznego egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza trwa co najmniej 180 minut, a część  ustna - co najmniej 30 minut, w tym 10 minut na zapoznanie się przez zdającego z zadaniami egzaminacyjnymi.

                                                                            § 8.

        Etap praktyczny egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy trwa co najmniej 240 minut, a etap praktyczny egzaminu  kwalifikacyjnego na tytuł mistrza - co najmniej 360 minut. 

                                                                   § 9.
1. Zadania egzaminacyjne do etapu teoretycznego oraz etapu praktycznego egzaminu  kwalifikacyjnego są przygotowane  z uwzględnieniem standardów wymagań będących    podstawą przeprowadzania egzaminu   potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, odpowiadających zawodom występującym w klasyfikacji zawodów
    szkolnictwa zawodowego.
2. Zadania egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przygotowywane na egzamin kwalifikacyjny na tytuł mistrza  umożliwiają ponadto stwierdzenie opanowania przez zdającego samodzielnego projektowania, wykonywania  i organizowania złożonych zadań zawodowych wchodzących w zakres danego zawodu oraz organizowania   i zarządzania procesem pracy.
3. Zadania egzaminacyjne, o których mowa w ust. 2, uwzględniają w szczególności znajomość i stosowanie:
    a) nowoczesnych technik i technologii;
    b) podstawowej problematyki prawa gospodarczego i zarządzania;
    c) zasad ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy; 
   d) podstawowych zasad ochrony środowiska;
   e) podstaw psychologii i pedagogiki;
   f) metodyki nauczania;
   g) podstawowych przepisów prawa pracy.
4. Zadania egzaminacyjne przygotowuje komisja egzaminacyjna, a zatwierdza kurator oświaty.
5. Zestawy zadań egzaminacyjnych dla części pisemnej i części ustnej etapu teoretycznego oraz dla etapu praktycznego akceptuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej, opatrując każdy z nich datą, podpisem i pieczęcią imienną.
6. Komisja egzaminacyjna zapewnia warunki organizacyjne i techniczne niezbędne do wykonania zadań egzaminacyjnych na etapie teoretycznym i praktycznym egzaminu kwalifikacyjnego.

                                                                         § 10.
         Na etapie teoretycznym i etapie praktycznym egzaminu kwalifikacyjnego zdający zgłasza się z dowodem osobistym lub  innym dowodem ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość oraz dokumentem ubezpieczenia potwierdzającym  zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na czas trwania etapu praktycznego.

                                                                        § 11.
         1. Ocenianie etapu teoretycznego i praktycznego egzaminu kwalifikacyjnego odbywa się na postawie szczegółowych kryteriów opracowanych przez komisję egzaminacyjną i zatwierdzonych przez kuratora oświaty.
        2. Ocenę poszczególnych etapów egzaminu kwalifikacyjnego ustala się w stopniach:

a) celujący - 6

b) bardzo dobry - 5

c) dobry - 4

d) dostateczny - 3

e) dopuszczający - 2

f)  niedostateczny - 1.

                                                                          § 12.
        1. Zdający, który otrzymał ocenę niedostateczną z jednego etapu, egzaminu kwalifikacyjnego ma prawo przystąpić   do egzaminu poprawkowego obejmującego ten etap.

        2. Etap poprawkowy jest przeprowadzany w okresie nie dłuższym niż sześć miesięcy od daty zakończenia zdawania egzaminu kwalifikacyjnego. Termin i miejsce egzaminu ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
         3. Zdający, który nie przystąpił do etapu egzaminu kwalifikacyjnego lub przerwał egzamin, może przystąpić do odpowiedniego etapu tego egzaminu w kolejnych terminach jego przeprowadzania.

         4.  Osoba dopuszczona do egzaminu kwalifikacyjnego, która z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpiła do egzaminu,   może przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego w kolejnych terminach jego przeprowadzania.
         5. Po upływie dwóch lat od daty pierwszego egzaminu kwalifikacyjnego zdający zdaje egzamin w pełnym zakresie;.                   

                                                                           § 13.

       1. Sprawdzona i oceniona praca egzaminacyjna z części pisemnej teoretycznego egzaminu kwalifikacyjnego jest  udostępniona zdającemu na jego prośbę do wglądu w miejscu i czasie ustalonym  przez przewodniczącego komisji   egzaminacyjnej.

                                                               § 14.

1.  Kwestie sporne miedzy osobą zdającą a komisją egzaminacyjną rozstrzyga kurator oświaty. W przypadku stwierdzenia, że egzamin kwalifikacyjny został przeprowadzony z naruszeniem przepisów, kurator oświaty może unieważnić egzamin kwalifikacyjny lub poszczególne  etapy tego egzaminu i zarządzić ponowne ich  przeprowadzenie.

2.  Termin ponownego przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego ustala kurator oświaty.

                                                                            § 15.
      1. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej sporządza dla każdego zdającego indywidualny protokół z egzaminu  kwalifikacyjnego.

                                                                             § 16.

1.      Osoba przystępująca do egzaminu kwalifikacyjnego wnosi opłatę za przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego na rachunek wskazany przez dyrektora szkoły.

2.     Wysokość opłaty egzaminacyjnej wynosi 20% podstawy o której mowa w art. 68 c ust. 2 pkt. 5 ustawy zwanej dalej podstawą.( 20% średniego wynagrodzenia zgodnie z rozporządzeniem, Ministra Edukacji Narodowej) 
 

                                                                   § 17.

1.      Osobie, która zdała egzamin kwalifikacyjny na tytuł zawodowy, komisja egzaminacyjna wydaje świadectwo uzyskania tytułu zawodowego.

2.       Świadectwa wydawane przez Państwową Komisję Egzaminacyjną są rejestrowane i opatrywane pieczęcią Zespołu Szkół Ogrodniczych w Bydgoszczy. 

3.       Druki świadectw uzyskania tytułu zawodowego są drukami ścisłego zarachowania.

                                                                              § 18.

1.      Komisja egzaminacyjna prowadzi księgę ewidencji osób, które przystąpiły do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy.

                                                                              § 19.

1.      Komisja egzaminacyjna prowadzi rejestr wydanych świadectw uzyskania tytułu zawodowego.

                                                                              § 20.

1.      Dokumenty, o których mowa w § 15 ust. 1, § 18 i § 19, przechowywane są w archiwum Zespołu Szkół Ogrodniczych w Bydgoszczy. 

                                                                              § 21.

1.      Przewodniczący komisji egzaminacyjnej sporządza sprawozdanie z przebiegu i wyników egzaminów kwalifikacyjnych w danym roku szkolnym i przekazuje je kuratorowi oświaty do dnia 15 września następnego roku szkolnego.
 

 

Kontakt

  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
    85-836 Bydgoszcz, ul. Filmowa 1
  • 052-372-62-65
    052-372-62-75

Galeria zdjęć