Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza.
W ramach wsparcia stypendialnego skierowanego do uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego 5 uczniów naszej szkoły zostało stypendystami projektu "Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza". Każdy stypendysta ma zapewnioną opiekę dydaktyczną sprawowaną przez nauczyciela i jest zobowiązany do realizacji przygotowanego wspólnie z opiekunem dydaktycznym indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego. Celem projektu jest indywidualizacja procesu nauczania uczniów ze szkół prowadzących kształcenie zawodowe z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, którzy uzyskują najlepsze wyniki edukacyjne z przedmiotów zawodowych teoretycznych lub praktycznych.
Stypendyści ZSCKR w Bydgoszczy Zawodowych Talentów Kujaw i Pomorza:
Rozalia Gwincińska
Wiktoria Palacz
Daria Siwicka
Grzegorz Trzeciakiewicz
Olga Ziemer
Nasz Uczeń zdobywcą 1 miejsca w konkursie!
Ogłoszono wyniki IV ogólnopolskiego, amatorskiego konkursu filmowego „Świat się kręci wokół wsi”- którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zwycięzcą konkursu został uczeń Naszej szkoły – Hubert Olszewski, który pod opieką pani Barbary Pejki przygotował film „Bijące serce rolnictwa”.
Celem konkursu było ukazanie wsi jako miejsca z nowymi perspektywami do życia i rozwoju zawodowego, szczególnie dla ludzi młodych. Pokazanie, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to zawód z przyszłością. Przedstawienie pozytywnego wpływu 20-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej dla rozwoju polskiej wsi. Rolnictwo to ważna gałąź gospodarki narodowej, w której efektywnie wykorzystuje się fundusze unijne, a rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, pielęgnują tradycję i dziedzictwo kulturowe polskiej wsi oraz adaptują trendy w zakresie ekologii i ochrony środowiska.
Konkurs był skierowany do młodych mieszkańców wsi i miast, w wieku od 16 do 30 roku życia.
GRATULUJEMY.
Mikołajkowy Turniej Szachowy - Mistrzostwa Szkoły.
Wyniki:
Kogut Dominika - I miejsce
Danielewska Jessica – II miejsce
Mańkowska Klaudia – III miejsce
Plata Arkadiusz – I miejsce
Marachowski Nataniel – II miejsce ex aequo
Kayzer Ludwig – II miejsce
Karamucki Patryk– II miejsce
Kowalski Filip – III miejsce
sędzia – Roman Wiśniewski
pomoc sędziego – Jan Grochowski 1 HTL
Uczniowie ZSCKR z sukcesami.
28 listopada 2024 r. w sali Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się konferencja "Aktualne wyzwania dla rolnictwa i gospodarki żywnościowej " zakończona finałem III edycji ogólnopolskiego konkursu "Ucz się na Maksa".W konkursie wzięło udział 37 zespołów z 17 szkół rolniczych, w tym 4 zespoły z ZSCKR w Bydgoszczy. Wszystkie zespoły z naszej szkoły przygotowane przez p. Barbarę Pejka znalazły się wśród 18 laureatów.
II miejsce na konkursie ministerialnym.
W dniach 21 - 22 listopada 2024 r. odbyły się Mistrzostwa florystyczne szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa. Reprezentacja naszej szkoły we współpracy ze szkołą a w Boninie zdobyła 2 miejsce. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dużej formy florystycznej z materiałów dostępnych na wylosowanym stoisku w czasie 3 godzin. Prace konkursowe zostały ocenione przez jury w składzie: prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska, Radomir PIorun, Paulina Ludwiczakowa
Bydgoski Festiwal Nauki.
Nasi uczniowie brali udział w wielu ciekawych wydarzeniach, które miały miejsce w ramach Bydgoskiego Festwalu Nauki:
„Jak rozpoznać komórki nowotworowe?” Zajęcia odbyły się na Wydziale Lekarskim na Katedrze Urologii Collegium Medicum UMK. Uczennice klas piątych technikum weterynarii brały udział w badaniach mikroskopowych komórek rakowych.
Bardzo dziękujemy pani dr hab. Małgorzacie Maj, prof. UMK za przeprowadzenie ciekawych zajęć i przekazanie uczennicom praktycznej wiedzy.
Uczniowie klasy 2 LTc uczący się w zawodzie technik weterynarii wraz z opiekunami Darią Belka i Barbarą Pejka uczestniczyli, ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki, w zajęciach w Collegium Medicum.
Uczniowie z klasy 1LTb uczestniczyli w Bydgoskim Festiwalu nauki. Młodzież wybrała się do Collegium Medicum na Katedrę Histologii i Embriologii na temat " Pod okiem mikroskopu- fascynujący świat tkanek i komórek". Na zajęciach praktycznych wykonywali swoje pierwsze preparaty z tkanek.
Klasa 3LTb na wycieczce w Warszawie.
Klasa 3LTb odwiedziła Zoo w Warszawie, a następnie wystawę "Titanic". Na wystawie można było zobaczyć ponad 160 artefaktów oraz poznać tragiczną historię statku. Opiekunowie: Agnieszka Samczuk i Tomasz Remiński.
Architekci w Teatrze.
Uczniowie technikum architektury krajobrazu z klasy 2 HT w ramach integracji klasowej wybrali się na spektakl teatralny pt. „Poranny spektakl dla młodzieży, czyli poranny spektakl dla młodzieży” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Konwencja spektaklu miała nieoczekiwane zwroty akcji, co z pewnością zaintrygowało i zaciekawiło młodą publiczność. Twórcy spektaklu bawiąc się formą przedstawienia teatralnego zadają szereg ważnych pytań: co można, a czego nie można robić w teatrze? I dlaczego? Czy warto przestrzegać norm? Czy szczera rozmowa między dorosłymi a nastolatkami jest możliwa? Jak młodzi widzą starszych – i odwrotnie? I czego wszyscy się boimy? Celem wyjścia integracyjnego było wspólne obcowanie z kulturą, zacieśnianie wzajemnych więzi, stymulacja kreatywności oraz pobudzanie pozytywnych emocji i nastroju.
Opiekunowie: J. Sikorra, M. Nowakowska-Kwaśniewska
Edukacja w terenie.
Uczniowie klas 2 HT - technikum architektury krajobrazu oraz 2 DTC - technikum ogrodniczego w ramach zajęć praktycznych uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Winnicy przy Talerzyku położonej we wsi Topolno. Winnica znajduje się na górnym tarasie w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych, skąd roztacza się piękny widok na rzekę. Właściciel winnicy pan Wiesław Janasiński oprowadził nas po gospodarstwie, omówił technologię uprawy winorośli oraz sposób produkcji wina. Nasadzenie obejmuje 2 tysiące winorośli, z owoców których powstają białe i czerwone wina. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie drewnianej chaty menonickiej z roku 1778 we wsi Chrystkowo. Budynek stanowi dziedzictwo osadnictwa olenderskiego, wpisany jest do rejestru zabytków. Chata posiada dwie kondygnacje z podcieniem frontowym. Na dole znajduje się spiżarnia, kuchnia, pokój sypialny i gościnny. W górnej części mieści się wędzarnia i komin, a poddasze na co dzień wykorzystywane było do celów gospodarczych, w przypadku powodzi przenosiło się tam życie mieszkańców domostwa. Zwiedziliśmy również sad zachowawczy starych odmian drzew owocowych uprawianych w tym rejonie. Uczniowie mieli możliwość skosztowania starych odmian jabłek.
Opiekunowie: J. Sikorra, D. Hermann, T. Gorączkowski, J. Grygiel
Międzynarodowy Dzień Sybiraka.
Sybiracy Oddziału w Bydgoszczy jak co roku Międzynarodowy Dzień Sybiraka i rocznicę napaści ZSRR na Polskę obchodzili 17 września. 17 września 1939 r. Stalin zrealizował swoją część paktu Ribbentrop-Mołotow. Doszło do czwartego rozbioru Polski. Międzynarodowy Dzień Sybiraka przywołuje pamięć o Polakach, którzy doznali sowieckiego terroru.
Obchody 85 rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz 96 rocznicy powstania Związku Sybiraków rozpoczęto od mszy świętej o godz. 14.00 w katedrze bydgoskiej. Przybyli przedstawiciele władz województwa, miasta, wojska, policji, delegacje szkół, organizacje kombatanckie oraz mieszkańcy Bydgoszczy.
Po zakończonej mszy uczestnicy w kolumnie, za Kompanią Honorową Wojska Polskiego, pocztami sztandarowymi przeszli na Stary Rynek. Przy pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej odbył się Apel Pamięci połączony z ceremonią złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.
W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.
Jesienne Manewry Polowe.
Klasa 3 LTb wraz z nauczycielami M. Grabowską i J. Plitt uczestniczyła w spotkaniu z cyklu " Spotkań na polu z nauką i doradztwem" pt. "Jesienne Manewry Polowe" w ramach współpracy z ODR w Minikowie oraz Politechniką Bydgoską Wydziałem Rolnictwa i Biotechnologii.Podczas praktycznych warsztatów uczniowie zapoznali się z materiałem siewnym roślin na poplon, najnowszym sprzętem rolniczym oraz produkcją kukurydzy na materiał siewny, ziarno i kiszonkę z kukurydzy.
Zajęcia w prosektorium.
We wrześniu uczniowie klas I i II technikum weterynarii uczestniczą w zajęciach praktycznych w prosektorium Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Politechniki Bydgoskiej. Poznają budowę i preparują elementy układu pokarmowego i rozrodczego zwierząt gospodarskich i towarzyszących.
Nabór wniosków do stypendium.
Nabór wniosków stypendialnych 2024/2025 "Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza"
1 września 2024 r. ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendium "Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza" na rok szkolny 2024/2025. Wniosek o stypendium wypełnia się elektronicznie po zalogowaniu się na stronie internetowej projektu KLIKNIJ. Nabór kończy się 30 września 2024 r.
Szczegóły i informacje: D.Hermann, M.Skupińska
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025.