Nawigacja

Z życia szkoły

Wydarzenia 2023/24

 

 

Architekci w Galerii BWA.

Uczniowie technikum architektury krajobrazu z klasy  IV HTC i I TH  uczestniczyli w wystawie prac dyplomowych studentów Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Wystawa zorganizowana została w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy. Po wystawie oprowadził nas kurator wystawy Pan Wojciech Zabel, który jest asystentem w Katedrze Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych PBŚ. Miło nam tym bardziej, że pan Wojtek także, jako absolwent naszej szkoły miał możliwość przedstawienia i przybliżenia swoim młodszym koleżankom i kolegom kierunku wzornictwa, a także zaprezentowania prac dyplomowych wykonanych przez studentów wzornictwa.

Opiekunowie: J. Sikorra, D. Hermann, M. Świgoń

   

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 



ZSCKR w Bydgoszczy zwycięzcą II etapu konkursu "Moja Wieś w Europie".

21 i 22 marca  2024 r. w murach naszej szkoły ponownie odbył się półfinał ogólnopolskiego konkursu „Polska Wieś w Europie". Jest to konkurs wiedzy na temat europejskiego rolnictwa dla szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

II etap konkursu odbył się w 5 szkołach w Polsce. W naszej szkole rywalizowało 13 drużyn.

Pierwszego dnia uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach poświęconych sektorowi branży rolniczej Unii Europejskiej, w relacji do funkcjonowania mechanizmów tworzenia dokumentów, procedowania przepisów i ich implementacji w poszczególnych państwach.

Drugi dzień był oczekiwanym dniem zmagań konkursowych. Uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu. Wynik trzyosobowej drużyny, po zsumowaniu punktów drużyny, pozwolił wyłonić zwycięzców II etapu. I miejsce zajęła drużyna ZSCKR w Bydgoszczy. Miejsce II przypadło drużynie ZSCKR w Lututowie. Obie drużyny spotkają się ponownie na finale, w dn. 18-19 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Do zwycięstwa pozostał im jeden krok: pokonać pozostałe 9 drużyn z całej Polski. Spośród 10 drużyn zmagających się w finale, 5 najlepszych zespołów weźmie udział w  wyjeździe do Brukseli. Trzymamy kciuki za wszystkich!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

Warsztaty w Krakowie.

Uczennice klas technikum weterynarii z opiekunami M. Grabowską oraz M. Cichowską uczestniczyli w warsztatach praktycznych w Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy oraz na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Odwiedziliśmy Ośrodek Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej UR, gdzie uczennice poznały metody laboratoryjne, diagnostyczne i badania naukowe w zakresie weterynarii, zwiedziły pracownie operacyjne, tomografową i RTG. Następnie w owczarni Stacji Doświadczalnej Bielany UR odbyły się zajęcia z zakresu się z chowu i hodowli owiec oraz ich rozrodu. W Katedrze Hodowli i Biologii Zwierząt zapoznaliśmy się z budową jajek kurzych oraz rozwojem zarodków kurzych.

W Instytucie Zootechniki przywitał nas serdecznie Dyrektor prof. dr hab. Sylwester Świątkiewicz, który omówił funkcjonowanie i działalność Instytutu oraz jego poszczególnych Zakładów. Następnie w Aleksandrowicach zapoznaliśmy się z chowem i hodowlą ras rodzimych zachowawczych kur, królików i owiec wrzosówek.

Na końcu wizyty w Instytucie odwiedziliśmy Zakład Biotechnologii Rozrodu i Kriokonserwacji, w którym nie zabrakło pobierania nasienia od kogutów, oceny nasienia kogutów, buhajów i knurów i przygotowania i zamrażania w ciekłym azocie nasienia w kulkach.Ostatni punktem naszego programu była wizyta w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka w Czernichowie, gdzie zajęcia w gospodarstwie przyszkolnym pt. „USG jako metoda diagnostyczna w weterynarii u małych przeżuwaczy” poprowadził dr wet. Jarosław Wieczorek.Oczywiście nie obyło się bez zwiedzania szkoły pod przewodnictwem Pani Kierownik Szkolenia Praktycznego Anny Mika. Szkoła i jej pracownie oraz gospodarstwo przyszkolne zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Udało nam się zwiedzić Starówkę Krakowa i poznać ciekawostki z historii mieszańców Krakowa w czasie wieczornego spaceru z przewodnikiem.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

"Profilaktyka kluczem do sukcesu hodowli".

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konferencji "Profilaktyka kluczem do sukcesu w hodowli" zorganizowanej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu.Poza pasjonującymi wykładami, prowadzonymi przez wybitnych specjalistów młodzież mogła poznać kulisy zaprzyjaźnionej szkoły. Dziękujemy organizatorom za wspaniałe przyjęcie,cudowną atmosferę i pyszny poczęstunek!

 

 

Szkolenie w Łabiszynie.

Uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Justyną Plitt uczestniczyli w szkoleniu dotyczące chowu i hodowli metodami ekologicznymi w gospodarstwie rolnym u Pana Macieja Zdziarskiego w Łabiszynie. Szkolenie odbyło się dzięki współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Uczniowie na początku wysłuchali wykładu Pana prof. dr hab Eugeniusza R. Grela z UP Lublin, a potem udali się na zwiedzanie gospodarstwa rolnego.

 


 

Wojewódzki etap konkursu.

26 lutego 2024 r. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Rolniczego w Przemystce było miejscem Wojewódzkiego etapu Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem Olimpiady jest Związek Młodzieży Wiejskiej pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi- Czesława Siekierskiego. Zakres Olimpiady jest bardzo szeroki i obejmuje: produkcję roślinną, produkcję zwierzęcą, mechanizację rolnictwa, ochronę środowiska, odnawialne źródła energii, wpływ klimatu na działalność rolniczą, ekonomikę i zarządzanie, system ubezpieczeń rolniczych, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz zagadnienia dotyczące planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27. Jest to tematyka bardzo rozległa i wybiegająca daleko poza zakres programu szkoły średniej. W Olimpiadzie mogą brać udział rolnicy w wieku od 16- 40 roku życia, studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych oraz uczniowie rolniczych szkół średnich. W gronie kilkudziesięciu uczestników wojewódzkiego etapu Olimpiady naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów: Mateusz Piekut, Mateusz Myśliński, Antoni Olszewski, Amelia Kornet i Dominika Kogut. Nasi reprezentanci z wielkim zaangażowaniem zmierzyli się z trudnym testem, a Antoni Olszewski dzielnie odpowiadał na pytania ustne biorąc udział w ścisłym finale.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w finale krajowym 8 marca 2024 r., podczas XXIX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej "AGROTECH"w Kielcach.

 


 

Targi szkół w Dobczu.

Uczniowie ZSCKR w Bydgoszczy wspólnie z Panią M.Kwaśniewską  wzięli udział w targach szkół w Dobczu. Na targach zaprezentowało się 20 różnych szkół z Bydgoszczy i okolic.Nasza szkoła jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem.

     

 


 

Szkolne dni zdrowia psychicznego.

W dniach 5-7 lutego 2024 r.  w naszej szkoły zorganizowane zostały Szkolne dni zdrowia psychicznego. Wychowawcy w swoich klasach przeprowadzili warsztaty na ten temat, pani Ewa Sierant z Działu wsparcia rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadziła z dorosłymi uczennicami zajęcia poświęcone relacjom w związkach, a jednego dnia wszyscy uczniowie uczestniczyli  w „Spotkaniu z relaksem” na sali gimnastycznej.  I to wydarzenie chyba najbardziej zapadło naszym uczniom w pamięci. Było cicho, miło, spokojnie, niektórzy tak się wyciszyli, że na chwile zasnęli, ale nie wszyscy dawali radę… Całkowite wyciszenie czasem to trudne, ale będziemy próbować w następnych latach!

W konkursie na plakat nie przyznano miejsc. Wszystkie były ciekawe, w różny sposób pokazały  sposoby jak dbać o zdrowie psychiczne. Nagrody i podziękowania otrzymały uczennice: Dominika Wegner i Amelia Szymańska z klasy 3DTH, Marta Semenchenko z klasy 2HT, Amelia Szaraczyńska   z klasy 1 LTC, Magdalena Byczyńska z klasy 1 LTB i Ksenia Stepanova z klasy 1DTC.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim Uczniom za udział w tych dniach – organizatorki: Katarzyna Galas i Małgorzata Skupińska.

 

    

 


 

Konkurs Sybiracki.

W Zespole Szkół nr 8 w Bydgoszczy odbyła się 9 edycja Miejskiego Konkursu Poezji Sybirackiej "Losem rzuceni..." To wydarzenie upamiętnia smutną rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich przez władze sowieckie na Sybir. Miała ona miejsce 10 lutego 1940 roku. Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodych bydgoszczan. Wystarczy powiedzieć, że w tym roku zgromadził on aż 22 uczestników ze szkół średnich! Naszą szkołę reprezentowały Wiktoria Biała z kl.1LTB, Dominika Bielińska z kl.2LTA, Anna Porażyńska z kl.2DTC oraz Julia Klim z kl. 4LTB. Miło nam poinformować, że Dominika Bielińska zdobyła III miejsce i wystąpiła 10 lutego 2023 r. na gali laureatów, po raz kolejny wzruszając słuchaczy recytacją wiersza Elżbiety Leopold "Tajga".

Uczniów przygotowały panie Aleksandra Jaskólska-Małkowska i Irena Myśluk.

 


 

IV miejsce w konkursie.

Nasz zespół  w składzie: Martyna Olszewska, Maja Jewasińska, Antoni Olszewski, Mateusz Myślinski, Hubert Olszewski i Juliusz Lepak, pod opieką pani Barbary Pejki zajął zaszczytne IV miejsce w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszy biznesplan -"Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo". W konkursie brały udział wszystkie szkoły rolnicze dla których organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi- organizator konkursu. GRATULUJEMY

 


 

Uczymy się resuscytacji.

RKO czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa,to działania podejmowane przez świadków wypadku u osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia np. z powodu upadku z wysokości, podtopienia,wypadku komunikacyjnego.Dzięki niezwłocznym działaniom utrzymujemy przy pracy serce  i mózg.Przez ostatnie tygodnie poszerzaliśmy swoją wiedzę także o zajęcia praktyczne. Czy boimy się trudnych sytuacji? Zawsze, ale jesteśmy przygotowani. Pani K Olszewska-Graf surowo nas oceniła,tak, jak to w życiu bywa.

    

 


 

Kurs florystyczny.

W naszej szkole odbyła sie kolejna edycja szkolnego kursu florystycznego.Tym razem klasa 3DTH podnosiła swoje kwalifikacje.  Uczniowie w błyskawicznym tempie wykonali bukiety okolicznościowe, wiązanki, stroiki świąteczne, wianki.

Szkolenie prowadzi Pani Magdalena Świgoń - nauczyciel praktycznej nauki zawodu.

     

 


 

Uczeń ZSCKR wyróżniony.

19 stycznia 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej odbył się finał konkursu" Roślina zielarska 2024 roku".Wśród finalistów znalazł się uczeń 3 klasy technikum ogrodniczego Grzegorz Trzeciakiewicz. Otrzymał wyróżnienie za pracę pt."Słonecznik bulwiasty. Zastosowanie w suplementach diety".

 Gratulujemy

 


 

Cała szkoła w Operze Nova na spektaklu profilaktycznym.

Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki we współpracy  z Wydziałem Edukacji i Sportu UM zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w nowych działaniach profilaktycznych. Organizatorzy chcieli tym razem zwrócić szczególną uwagę na młodzież, która będzie lub już jest w sytuacjach dokonywania wyboru, często pod presją grupy - używać substancje psychoaktywne, czy nie? Eksperymentować z narkotykami, dopalaczami, czy być od nich wolnym?  Oczywiście chętnie korzystamy z takich zaproszeń i 4 stycznia 2024 r.  udaliśmy się do Opery na bezpłatny  spektakl „DRAGI DONIKĄD” wystawiany przez Teatr Kamienica  z Warszawy.  Sztuka składała się z siedmiu odsłon, siedmiu stopni, w ciągu których ukazana zostanie brutalna prawda na temat samych dopalaczy oraz motywacji społecznej, która za nimi stoi. Przekaz był nowoczesny i bardzo „mocny”. Z rozmów po spektaklu wynika, że młodzież została poruszona tym tematem. Na najbliższych lekcjach wychowawczych będzie okazja do omówienia tematyki i podzielenia się refleksjami.

 


 

I miejsce w konkursie świątecznym

Nasza reprezentacja - Iwa Lies i Weronika Mudziejewska z klasy 5 DTC pod opieką nauczyciela praktycznej nauki zawodu p. Magdaleny Świgoń zajęła  I miejsce w konkursie na "Tradycyjne Nakrycie Stołu Bożonarodzeniowego"zorganizowanego prze szkołę ZSCKR w Nadrożu.Dziękujemy za ciepłe przyjęcie przez nauczycieli i uczniów szkoły w Nadrożu, od których otrzymaliśmy życzenia świąteczne:) na własnoręcznie wykonanej kartce. Dziękujemy nauczycielom i uczniom naszej szkoły za pomoc, cenne uwagi i pomysły, wyrozumiałość w czasie przygotowań do konkursu . Szczególnie dziękujemy uczniom klasy 4DT za wybitną kreatywność w tworzeniu świątecznych krasnali do dekoracji naszego stołu, które zachwyciły wszystkich bez wyjątku.

 


 

Jesteśmy najlepsi !

12 grudnia 2023 r. w sali senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się uroczysta gala laureatów  II edycji ogólnopolskiego konkursu "Ucz się  na Maksa". W tym roku pod hasłem "Akcja regeneracja i reorganizacja".  Celem konkursu było opracowanie koncepcji rozwoju gospodarstwa rolnego przy wykorzystaniu funduszy publicznych i wygranej w Lotto, tak by za 5 lat stało się  ono wizytówką gminy przynoszącą korzyści nie tylko rodzinie rolników ale również lokalnej społeczności. 

Ciężka praca się opłaca- tak można  krótko podsumować  wyniki. Wśród 8 laureatów konkursu aż 4 to zespoły z ZSCKR w Bydgoszczy. "Miejsce nieważne byle podium", a więc  mamy to... podwójne podium i 2 laureatów:
 
I miejsce- zespół  "Night Owls"- Antoni Olszewski i Hubert Olszewski (opiekun Barbara Pejka)
III miejsce- zespół "Brygada RR"- Krzysztof Kaczmarek i Maksymilian Luptowski (opiekun Barbara Pejka)
Laureaci: 
- zespół  "MAK"- Aleks Kuciński i Mikołaj Sokołowski (opiekun Katarzyna Bukowska)
- zespół  "Kartofelki"- Klaudia Sztolin i Filip Kowalski (opiekun Barbara Pejka)
 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

Konkurs w Minikowie.

W KPODR w Minikowie odbył się etap wojewódzki Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Organizatorami konkursu byli: Oddział Regionalny KRUS w Bydgoszczy, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy oraz KPODR w Minikowie. Celem konkursu jest m.in. promowanie zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Zuzanna Grochal oraz Wiktoria Skonieczna. Do ścisłego finału zakwalifikowała się Zuzanna Grochal, uzyskując tytuł finalistki konkursu.

Serdecznie gratulujemy!
 
    

 


 

Warsztaty ceramiczne.

Uczniowie technikum architektury krajobrazu z klasy 3DTH gościli w Katedrze Architektury Wnętrz na Wydziale Sztuk Projektowych PBŚ. W ramach wizyty młodzież miała możliwość uczestniczenia w warsztatach ceramicznych. Zajęcia poprowadził Pan dr Piotr Tołoczko pracownik naukowy Katedry Architektury Wnętrz. Uczniowie otrzymali możliwość zmierzenia się z nową dla nich formą plastyczną i materiałem, jakim jest masa ceramiczna. Założeniem zajęć było stworzenie ceramicznych przedmiotów użytkowych. Zdolne dłonie naszej młodzieży stworzyły z masy ceramicznej kubki, misy, wazony i wiele innych ciekawych przedmiotów. Wykonane prace poddane zostały procesowi suszenia i wypalania. Celem zajęć jest rozbudzenie wrażliwości estetycznej oraz rozwijanie zdolności plastycznych i twórczych uczniów.  

Opiekunowie: J. Sikorra, T. Gorączkowski

    

    

 


 

Wizyta w  UMK.

W środę, 22 listopada 2022 r. klasa 4LTa pod opieką lek.wet. Aleksandry Bloch i lek.wet. Mariusza Marczaka miała możliwość zwiedzić Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu. Dziewczyny zobaczyły wiele nowoczesnych urządzeń oraz rozwiązań wykorzystywanych podczas leczenia i diagnostyki zwierząt. Mogły także poznać tajniki studiowania.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

Internacki wolontariat.

Młodzież z naszego Internatu włączyła się do Akcji z okazji "Światowego Dnia Pluszowego Misia" w ramach Projektu Wolontariackiego "Pokoloruj ze mną świat", którego organizatorem jest zaprzyjaźnioną BURSA NR 1 im. Małgorzaty Szułczyńskiej w Bydgoszczy. Dnia 22 listopada 2023 r. samorząd Internatu przekazał organizatorom zebrane przez naszą młodzież pluszaki, które 23 listopada 2023 r. trafią do dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wielkie serce.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

Wyjazd do Niemiec.

W Hanowerze (Niemcy) trwają największe w Europie Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGRITECHNIKA.  14 listopada to Dzień Polski. Właśnie w tym dniu grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunami : Magdaleną Kluczykowską, Agnieszką Samczuk i Barbarą Pejką wzięła udział w tym wydarzeniu.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

Szkolny turniej szachowy.

13 listopada 2023 r. w naszej szkole, jak co roku, rozpoczęła się walka o tytuł szachowego mistrza szkoły. W SZACHOWYCH MISTRZOSTWACH SZKOŁY wzięło udział dwunastu zawodników!

 

WYNIKI:

Dziewczęta:

I miejsce Kogut Dominika

II             Zegadło Julia

III            Danielewska Jessica
 

Chłopcy:

I miejsce Plata Arkadiusz

II             Paradowski Borys

III            Luptowski Maksymilian, Kayzer Ludwig

    

 


 

Szkolne obchody Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 


 

Integracja uczniów klasy 1 HT.

W październiku uczniowie technikum architektury krajobrazu z klas 1 HT uczestniczyli w wjeździe integracyjnym do Torunia. Młodzież wzięła udział w zajęciach warsztatowych pt.”100 lat temu na wsi” w Muzeum Etnograficznym. Uczniowie poznali realiów życia mieszkańców dawnej wsi na Kujawach i Pomorzu – jak mieszkali, jak pracowali, jak się ubierali, a także jak spędzali czas wolny i świąteczny. Po zajęciach warsztatowych zwiedziliśmy starówkę toruńską i wstąpiliśmy do restauracji.

Opiekunowie: J. Sikorra., D. Hermann, M. Balcerowska-Ogrodowicz

     

 


 

Zajęcia w muzeum.

Uczniowie technikum architektury krajobrazu z klasy 1 HT  gościli w murach MUZEUM im. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY. W ramach zajęć praktycznych uczestniczyli w warsztatach z wykorzystaniem techniki graficznej MONOTYPII. Jest to technika graficzna i drukarska, wynaleziona przez włoskiego malarza Giovanniego Castiglionego w XVII wieku. Cechą charakterystyczną tej metody jest możliwość tworzenia miękkich przejść kolorów i odcieni oraz efektów rozmytych konturów. Celem zajęć warsztatowych jest rozbudzenie wrażliwości estetycznej oraz rozwijanie zdolności plastycznych i twórczych przyszłych architektów krajobrazu.

Opiekunowie: J. Sikorra, D. Hermann

   

 


 

 Spotkania prewencyjne dla uczniów klas pierwszych.

Klasy pierwsze odbyły spotkania z Panią inspektor Anną Noworytą, z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Wyżyny. Dotyczyły one odpowiedzialności karnej nieletnich oraz profilaktyki uzależnień. Pierwszoklasiści dowiedzieli się m.in. co to jest demoralizacja, czyn karalny, jakie metody wychowawcze lub lecznicze wobec nieletnich stosuje sąd. Zostały omówione najczęściej występujące u młodzieży zagrożenia oraz sposoby ich zapobiegania.

 


 

Bierzemy udział w debacie.

21 października 2023 r. uczniowie: Zuzanna Gawron i Zuzanna Walichniewicz z klasy 3Lt, Amelia Nowik z klasy 4LTb, Mateusz Myślinski z 2Ltc oraz Agnieszka Chabowska i Dominika Bielińska z klasy 2LTa reprezentowali naszą szkołę na Turnieju Debat Oksfordzkich o Tematyce Społeczno- Prawnej, który odbył się w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Głównym organizatorem była Fundacja Court Watch Polska. Głównym celem Turnieju było szerzenie kultury wypowiedzi wśród młodych ludzi, zwiększenie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy na tematy Społeczno-Prawne. W eliminacjach spotkały się m.in szkoły z Gdańska, Olsztyna, Tczewa i Torunia. Nasza drużyna co prawda nie przeszła do ścisłego finału, który odbędzie się w Warszawie ale zajęła zaszczytne 3 miejsce. Wróciliśmy z pełnym bagażem doświadczeń, nowych znajomości, wiedzy i wniosków umożliwiających nam doskonalenie naszych debatanckich umiejętności. Opiekunem młodzieży była p. Karolina Wolska.

     

 


 

Wycieczka dydaktyczna klasy 4 LTa

Klasa 4LTa pod opieką lek.wet. Aleksandry Bloch oraz pana Romana Wiśniewskiego odbyła wycieczkę dydaktyczną do gospodarstwa rolnego w Dąbrowie Chełmińskiej. Na miejscu uczennice mogły zapoznać się z nowoczesnymi technikami udoju jakimi jest m.in. robot udojowy, a także przeprowadziły badanie kliniczne bydła.

 


 

Bierzemy udział w konkursach.

W ramach Krajowej Sieci obszarów Wiejskich w 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaplanowało operację pt. „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo”, skierowaną do uczniów szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem operacji jest aktywizacja uczniów szkół rolniczych do podejmowania w swoim gospodarstwie rodzinnym inicjatyw (przy wykorzystaniu środków unijnych)na rzecz rozwoju gospodarstwa rolnego, uwzględniając innowacyjne rozwiązania, efektywne wykorzystanie zasobów oraz łagodzenia presji środowiskowej przez produkcję rolniczą.

W ramach operacji zaplanowano:

- dwudniowe szkolenie dla uczniów prowadzone przez doradców jednostek doradztwa rolniczego

- konkurs na najlepszy biznesplan „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo” zakończony galą finałową w MRiRW

- publikację elektroniczna najlepszych pomysłów

10-11 października 2023r  zespół uczniów reprezentujący naszą szkołę w składzie : Maja Jewasińska, Martyna Olszewska, Antoni Olszewski, Hubert Olszewski, Juliusz Lepak, Mateusz Myślinski pod opieką pani Barbary Pejki uczestniczył w dwudniowym szkoleniu, które odbyło się w Bydgoszczy.

Poza ZSCKR w Bydgoszczy, udział w szkoleniu wzięli uczniowie ze szkół ZSCKR w Samostrzelu, ZSCKR w Sypniewie, ZSCKR w Brzostowie.

Uczniowie wzbogaceni o nową wiedzę dotyczącą m.in. innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, wykorzystania OZE w rolnictwie, sprzedaży bezpośredniej, wsparcia finansowego inwestycji w rolnictwie ze środków Unii Europejskiej ( w tym Planu strategicznego WPR), metodyki planowania rozwoju gospodarstwa rolnego oraz sporządzania biznesplanów – przystępują teraz do pracy nad zadaniem konkursowym.

 

 


 

Z życia klasy 2 LTc

Z okazji Dnia Chłopaka przypadającego na 30 września dziewczęta z klasy II LTc przygotowały na godzinie wychowawczej niespodziankę dla męskiego grona. 

 

Od początku roku szkolnego przygotowujemy się do wkraczania w dorosłość i na lekcji wychowawczej z Panią Mileną Nowakowska-Kwaśniewską przeprowadziliśmy mini wybory :)

   

 

W szkole nie ograniczamy się jedynie do przyswajania wiedzy. Dzięki zabawom i grom, które uczniowie spędzają razem, mają okazję do lepszego poznawania siebie nawzajem, odkrywania nowych pasji i powrotu do beztroskiego dzieciństwa. Wspaniała przykładem tego jest klasa 2 LTc wraz z ich wychowawczynią, Panią Mileną Nowakowską-Kwaśniewską, która wraz z uczniami doskonaliła swoje umiejętności strzeleckie w LaserFight Arena w Bydgoszczy. :-)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

Zajęcia praktyczne Architeków i Ogrodników.

Od pierwszych dni nowego roku szkolnego ogrodnicy i architekci krajobrazu przystąpili do prac pielęgnacyjnych na terenach zieleni wokół szkoły i w Myślęcinku. Trawniki zostały skoszone, rabaty kwiatowe odchwaszczone, dosadzono nowe rośliny dla wzmocnienia efektów dekoracyjnych i zwiększenia kolekcji dydaktycznej do rozpoznawania roślin. Część żywopłotów jest już przycięta a dalsze prace w toku...Połączenie pracy, nauki i odrobiny przyjemności daje dobre efekty.

    

    

 


 

Nasi Uczniowe w Parlamencie Europejskim.

Nasz zwycięski zespół w składzie: Maja Jewasińska, Mateusz Myśliński, Antoni Olszewski wraz z opiekunem Barbarą Pejką przebywał w Brukseli uczestnicząc w spotkaniach z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z Komisarzem UE ds. rolnictwa - Januszem Wojciechowskim. Wyjazd stanowił nagrodę dla laureatów konkursu "Polska Wieś w Europie", zorganizowanym przez Komisja Europejska w Polsce, w którym nasza szkoła zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce.

 

 


 

Wycieczka do Biskupina.

II DTC z opiekunami Hanną Walczak i Magdaleną Świgoń uczestniczyli w Festynie Archeologicznym na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Na terenie rezerwatu prezentowane były różne aspekty życia ludzi w przeszłości, a dzięki licznym grupom rekonstrukcyjnym historię było można dosłownie dotknąć. "My Słowianie" to hasło, które przyświecało tegorocznej XXVIII edycji Festynu Archeologicznego.

Wycieczka była bardzo udana, była okazją do poznania przeszłości w jej wielu odsłonach, nie tylko od strony rzemieślniczej, ale również militarnej czy popularnych dawniej rozrywek.

   

 


 

Zajęcia praktyczne w  owczarni.

Pierwsza grupa klasy 2 LTb pod opieką M. Grabowskiej uczestniczyła w zajęciach praktycznych w owczarni w Broniewie.  Uczniowie zadawali paszę, ścielili słomę, napełniali poidła, kolczykowali jagnięta oraz podawali iniekcję z selenu.

    

 


 

Obchody Święta Naszych Patronów - Sybiraków.

17 września 2023 r. braliśmy udział w miejskich uroczystościach upamiętniających 84 rocznicę deportacji Polaków w głąb Rosji. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w Katedrze Bydgoskiej. Następnie uczestnicy przeszli na Stary Rynek - tam podniesiono flagę i odegrano hymn państwowy. W manifestacji patriotycznej udział wzięli kombatanci, członkowie Związku Sybiraków, osoby represjonowane, a także przedstawiciele władz samorządowych i rządowych oraz cała społeczność Naszej szkoły z Dyrektorem Przemysławem Wosiem. Po uroczystościach miejskich obchodów Światowego Dnia Sybiraka, przyszedl czas na szkolne obchody Dnia Patrona. Świętowaliśmy dziś wspólnie z Sybirakami. Po uroczystej akademii nastąpił moment odznaczania osób zasłużonych na rzecz troski o pamięć o Sybirakach. Po odznaczeniu i po uroczystości, Sybiracy na mniej formalnym spotkaniu odpowiadali na pytania uczniów i dzielili się swoimi wspomnieniami.

Nadane szkole imię Sybiraków upamiętnia losy Polaków zesłanych na Syberię. Miejsce to, potocznie zwane Sybirem, jest szczególnym etapem tragicznej historii naszego narodu.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 


 

Zajęcia w prosektorium.

Klasa pierwsza LTc pod opieką  pani Barbary Pejki uczestniczyła dziś w zajęciach  praktycznych, które odbyły się w prosektorium Politechniki Bydgoskiej. Tematem zajęć był układ mięśniowy.  Pod czujnym okiem pana doktora Jana Wacha nasze "weterynarki" ćwiczyły umiejętności preparowania mięśni. Było to dla nich pierwsze spotkanie z anatomią w prosektorium... wrażenie niesamowite

     

 


 

Klasa 2 LTb na "Dniu Kukurydzy" w Minikowie.

Klasa 2 LTb wraz opiekunami K. Bukowską i M. Grabowską uczestniczyła w "Dniu Kukurydzy" w ramach współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie. W ramach warsztatów uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem laboratorium oceny mleka, produkcją kukurydzy na kiszonkę, zaletami żywienia bydła mlecznego kiszonką z kukurydzy oraz odmianami kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Na końcu uczniowie mogli spróbować specjałów z kukurydzy cukrowej.

 

Kontakt

  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
    85-836 Bydgoszcz, ul. Filmowa 1
  • 052-372-62-65
    052-372-62-75

Galeria zdjęć