Nawigacja

Z życia szkoły

Wydarzenia 2017/2018

 

Kolejna rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir

11 lutego 2018 r. z okazji 78 rocznicy  masowej deportacji Polaków na Sybir przedstwiciele naszej szkoły: Pan Dyrektor Andrzej Wiosna, Monika Grabowska oraz poczet sztandarowy ZSCKR uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w  bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy oraz oddali hołd poległym Polakom na "nieludzkiej ziemii" pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru. Wspomnienie dramatycznej nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. i trwającej tygodniami podróży w bydlęcych wagonach; potem walki o przetrwanie i  pracy ponad siły rozpoczęło się słowami "... Czy umrzeć nam przyjdzie wśród boju czy w tajgach Sybiru nam gnić, z trudu naszego i znoju Polska powstanie by żyć?",  odśpiewaniem Hymnu Sybiraków oraz wysłuchaniem przemówienia przemówienia przewodniczącego Oddziału Kujawsko -Pomorskiego Związku Sybiraków Mirosława Myślińskiego, który przypomniał te dramatyczne chwile dla wielu naszych rodaków. Pod pomnikiem przedstawiciele władz miasta oraz samorządowych: w tym Ewa Mes, Zbigniew OstrowskiPełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jacek Tarczewski, oraz przedstwiciele  bydgoskich szkół - dyrektor ZSCKR w Bydgoszczy oraz dyrektor ZS nr 8 w Bydgoszczy, złożyli kwiaty pod pomnikiem.

 


 

Studniówka 2018.

9 lutego 2018 r.  Sudniówka ZSCKR stała sie faktem. Dyrekcja, Przedstawiciele Rodziców, Nauczyciele oraz najważniejsi obecni -  Maturzysci 2018 zebrali się o godzinie 19.00 w restauracji Telimena w Bydoszczy. Uroczysty bal rozpoczął Dyrektor p. Andrzej Wiosna, następnie mieliśmy okazję podziwiać Poloneza. Zabawa trwała do białego rana, a wspomienia pozopstaną na całe życie. Maturzystom życzymy wytwrałości w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy laureatem ogólnopolskiego konkursu SZKOŁA DLA PRACODAWCÓW – PRACODAWCY DLA SZKOŁY

 

http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/pages/images/img_00007890_01_02d.jpg

W dniu 30 stycznia 2018 r. w hotelu Holiday Park w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca V edycję ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej: "Szkoła dla pracodawców - pracodawcy dla szkoły", podczas której wyróżnionym szkołom wręczone zostały Nagrody Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji. Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy zdobyło I miejsce w konkursie w obszarze rolno –hodowlanym. Statuetki i pamiątkowe dyplomy wręczyła przedstawicielom nagrodzonych szkół i współpracujących z nimi pracodawców Pani Marzena Machałek - sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Pani Jadwiga Mariola Szczypiń - Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kuratoriów oświaty, w tym Pan Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. 
Podczas gali Technikum w ZSCKR w Bydgoszczy reprezentowała p. Elżbieta Kuprowska – kierownik praktycznej nauki zawodu. Celem konkursu było wyłonienie i promocja szkół oraz pracodawców osiągających wysoką jakość i efektywność współpracy w kształceniu zawodowym w wybranych obszarach zawodowych.
ZSCKR w Bydgoszczy zawdzięcza swój sukces w konkursie bardzo aktywnej i owocnej współpracy z przedsiębiorcami  branży rolno-hodowlanej: 
- Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o., 
- Lely East Sp. z o.o., 
- Gospodarstwo Rolne Państwa Mariana Kujawskiego i Urszuli Gnibba –
Kujawskiej w Cieleszynie.

  Wniosek konkursowy w tym zakresie opracowany został przez p.  Elżbietę Kuprowską – współpraca z Vitroflorą Grupą Producentów Sp. z o.o., p. Monikę Grabowską – współpraca z Lely East Sp. z o.o. oraz p. Justynę Kujawską – współpraca z Gospodarstwem Rolnym w Cieleszynie.
Organizatorzy docenili pomysłowość i zaangażowanie szkół we współpracę z pracodawcami na rzecz kształcenia zawodowego. Na zakończenie gali wyróżnione szkoły zaprezentowały swoje przykłady współpracy z pracodawcami w poszczególnych obszarach. Uroczystość została zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 1. Forum Partnerów Społecznych", którego celem było dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy poprzez zaangażowanie przedstawicieli pracodawców i pracowników na wszystkich etapach jego programowania. 


Relacje z gali konkursowej: 

Otwórz

 


 

Turniej siatkówki o puchar Dyrektora zZSCKR w Bydgoszczy.

7 lutego  2018 r. odbył się w naszej szkole Turniej Siatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSCKR w Bydgoszczy. Zawody, w których udział wzięły gimnazjalistki, odbyły się już po raz trzeci. Tym razem wspomniany Puchar wywalczyły dziewczęta z Gimnazjum w Łabiszynie. Drugie miejsce zajęły siatkarki ze Szkoły Podstawowej nr 57 a trzecie gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej nr 30. Uczestniczki, oprócz sportowej rywalizacji, miały możliwość przyjrzenia się z bliska naszej szkole.

 


 

Sportowy poranek na lodowisku "Torbyd".

W minionym tygodniu uczniowie klas I uczestniczyli w lekcjach WF na lodowisku „Torbyd”. Jak widać na załączonych zdjęciach, jazda na łyżwach może sprawić dużo radości. Organizacją wyjścia zajęła się p. Karolina Ossowska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Zajęcia praktyczne dla klasy HTF.

25  stycznia 2018 r. w ramach zajeć praktycznych klasa 1 HTF (t. rolnik) wykonywała czyszczenie hali udojowej typu karuzela na 24 krowy w oborze wolnostanowiskowej w Krąpiewie w ramach umowy z fundacją poltulicką.

 


 

 

 


 

Drugie miejsce  w Wojwódzkim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych.

Uczeń ZSCKR - Michał Sercow zajął 2 miejsce w XI Wojweódzkim Konkusie Szopek Bożonarodzeniowych w Przysieku koło Torunia.

Serdecznie gratulujemy!!!

 


 

Spotkania wigilijne  w ZSCKR.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia  odbyły się w naszej szkole jasełka przygotowane przez klasę III HT.  Kolędy  i pastorałki wykonał  szkolny zespół "Ogrodnik Team". Po części artystycznej miały miejsce spotkania wigilijne dla klas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Nietypowa lekcja anatomii.

15 grudnia 2017 r. grupa uczniów ZSCKR w Bydgoszczy wzięła udział w  wystawie:   Body Worlds Vital,  w Poznaniu. Mieliśmy okazję zapoznać się z anatomią człowieka obserwując autentyczne ludzkie ciała zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Potencjał ludzkiego ciała w ruchu pokazany jest poprzez estetyczną prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji. Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji -trwałej konserwacji ciał, procesu wynalezionego i opatentowanego przez anatoma, wynalazcę i nauczyciela- dr Gunthera von Hagensa, mieliśmy możliwość podziwiać wewnętrzne piękno ludzkiego ciała oraz zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Wystawa jest możliwa dzięki dawcom, którzy za życia dobrowolnie wyrazili zgodę na przekazanie po śmierci, ich ciał.  Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dzięki któremu możliwe jest zobaczenie wewnętrznej budowy ciała – dokładnego położenia organów wewnętrznych względem siebie co wcześniej dla przeciętnego człowieka było niemożliwe.   Praktyczną lekcję anatomii przeprowadziła dla nas nasza przewodniczka-studentka III roku , wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu.

 


 

Matematyczny Euklides.

14 grudnia 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu matematycznego "Euklides". Udział wzięło siedmiu uczniów. Njalepsze wyniki osiągnęli:  1. miejsce Monika Łaszcz ( III LTa), która zakwalifikowała się do etapu rejonowego, 2.Tomasz Stec (4 LTa). Opiekunem koła matematycznego jest p. M. Suchomska.

 


 

Sleeveface, czyli ubierz się w książkę.

Oto zwyciężczynie kolejnej edycji konkursu  bibliotecznego:

1 miejsce  - Kaja Barton, klasa 1 LTb

2 miejsce  -Weronika Peżała, klasa  1 HTF

3 miejsce - Adrianna Jarosińska, klasa 4DTL

 

 


 

Profilaktyka szansą na zdrowie.

7 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne skierowane do młodzieży „męskiej” naszej szkoły. Zajęcia poprowadził lekarz androlog – dr Piotr Czynsz. Tematem spotkania była profilaktyka choroby nowotworowej jąder, choroby cechującej się ogromną śmiertelnością szczególnie wśród młodych ludzi. Młodzież z uwagą słuchała, zadawała pytania, pojedyncze osoby mogły porozmawiać z lekarzem na osobności. Spotkanie z dr Czynszem jest kolejnym z cyklu działań promujących zdrowie, jakie podejmujemy w naszej szkole wśród młodzieży.

      

 


 

Szachowe MistrzostwaBydgoszczy Szkół Ponadgimmazjalnych.

7 grudnia 2017 r.  reprezentacja szachistów z naszej szkoły, wraz z opiekunem p.  Romanem Wiśniewskim, wzięła udział w XIV Drużynowych Mistrzostwach Bydgoszczy Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach.
Oto skład drużyny:

Szczurek Małgorzata, kl. 2LT
Lewandowska Paulina, kl. 2LT
Dziennik Kamil, kl. 3DTm
Ciaciuch Mikołaj, kl. 2DTF
Delik Grzegorz, kl. 2DTF
Starczewski Kacper, kl. 1HTF
W zawodach, które organizował UKS MDK-1HETMAN i MDK nr 1 w Bydgoszczy zajęliśmy 11 miejsce na 14 uczestników. Jak na amatorów gry królewskiej przystało, poradziliśmy sobie nieźle. Jeszcze wszystko przed nami, a za rok kolejne mistrzostwa...
 
 

 


 

ZSCKR w  Bydgoszczy  został ogłoszony najlepszą szkołą rolniczą podczas półfinału konkursu "Indeks dla rolnika".

5 grudnia 2017 r. nasi uczniowie: Martyna Kołodziej z klasy 2LT, Kazimierz Skowroński z klasy 3LTb oraz Łukasz Klepczyński z 3 DTM uczestniczyli w półfinale konkursu "Indeks dla Rolnika", który odbywał się w ZSCKR w Starym Brześciu. W tym etapie udział wzięli najlepsi z najlepszych z 25 szkół rolniczych w całej Polsce! Konkurencja była ogromna, poziom niezwykle wysoki... jednak nasza młodzież jest niepokonana! W sumie zdobyli najwięcej punktów, dzięki czemu ZSCKR w Bydgoszczy został ogłoszony najlepszą szkołą rolniczą! A co najważniejsze Kazimierz i Martyna, zajmując odpowiednio 3 i 7 miejsce, dostali się do ścisłego finału i w marcu będą walczyć o indeks na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy! Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

HEJTUJEMY DOPALACZE.

4 grudnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie  profilaktycznym  zorganizowanym przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” w Hali Łuczniczki.  Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Bydgoszczy. Występował bydgoski zespól rockowy Roan , który zawsze był przeciw narkotykom oraz zaprezentowała się młodzież mająca swoje pasje. Celem spotkania było uwrażliwienie uczniów szkół średnich na zagrożenia wynikające z używania dopalaczy, propagowanie zdrowego stylu życia i pozytywnych wzorców. Młodzież wróciła do szkoły zadowolona.

      

 


 

Spotkanie amerykańskiego „Zaklinacza Koni” z uczniami Technikum Hodowli Koni w Ośrodku Rekreacji Konnej „Pod Aniołami”.

Kolejny  raz do Polski zawitał światowej sławy trener jeździectwa naturalnego Joe Turner z Montany w USA (Rocky Montantains Horsemanship). Zwycięzca edycji konkursu trenerów 2013 – „Myśląc o koniu”. Joe pracuje z końmi metodami naturalnymi, a efekty jakie osiąga są imponujące, co udowadnia w  kolejnych przeprowadzonych przez siebie klinikach.  W Polsce przeprowadził już ok. 25 takich kursów. Ostatnim w tym roku był kurs w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Joe stworzył swoje kursy aby pomóc jego uczestnikom , stać się  człowiekiem fachowo pracującym z końmi zarówno z siodła jak i obok konia. A wszystko to w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku . Pokazuje jak używając języka swojego ciała oraz używając energii swojego ciała można nawiązać komunikację z koniem, a przy tym czerpać wzajemną przyjemność z tego dialogu. Aby to osiągnąć ważne jest zrozumienie końskiej psychiki i behawioru, które sterowane są przez procesy zachodzące w mózgu i ciele konia. Joe jest wrogiem używania siły w pracy z końmi. Stawia na zrozumienie koni oraz na konsekwencje w działaniu, do czego namawia też swoich uczniów. Pracuje z różnymi końmi. Najczęściej są to Quarter Horse, ale czasem Araby czy Mustangi.

Uczniowie naszej szkoły, głównie uczniowie Technikum Hodowli Koni- mieli niesamowitą okazję obserwować Joe podczas pracy z koniem. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Rekreacji Konnej  „Pod Aniołami” w Bydgoszczy, gdzie na co dzień realizowany jest program zajęć praktycznych dla tego profilu technikum. Prezentacja pracy  z koniem obejmowała podstawy psychologii koni, pracę z ziemi i z siodła. Joe pracował z hucułem eliminując podczas pracy z nim jego złe nawyki. Pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Po nim Joe zarzucony został mnóstwem pytań, na które z radością odpowiadał. Spotkanie było wcześniej dokładnie zaplanowane, ale pokaz był tak interesująco przedstawiony, że czas „przestał istnieć”.  Uczniowie pełni wrażeń i nowych doświadczeń zapewne wezmą sobie do serca wskazówki wspaniałego specjalisty  i  na zawsze pozostaną im  jego słowa , że prawdziwa siła trenera koni nie leży w sile fizycznej ale w sile umysłu, a ta powinna ona pochodzić z serca człowieka. Organizatorem spoptkania była p. Barbara Pejka.

 


 

Wspomienie o Marku  Grechucie.

29 listopada 2017 r. w szkole odbyło się przedstawienie poświęcone twórczości Marka Grechuty. Spotkanie obfitowało w ciekawostki biograficzne i zdjęcia dokumentalne tego wybitnego twórcy. Muzykę na żywo zaprezentowało szkolne koło muzyczne. Organizatorami spektaklu byli nauczyciele: pani Irena Myśluk i pan Roman Wiśniewski.

 


 

Konferencja: „Nowoczesne technologie  w produkcji bydła mlecznego".

24 listopada 2017 r.  klasa 2 CTL (technik weterynarii)  z opiekunami brała udział w konferencji pt. „Nowoczesne technologie  w produkcji bydła mlecznego”, zorganizowanym przez ODR w Minikowie. Podczas konferencji została przekazana praktyczna wiedza dotycząca produkcji bydła mlecznego. Dużą zaletą konferencji była: kontakt z wykładowcami praktykami, którzy prowadzą własne obory z zastosowaniem najnowszych dostępnych technologii oraz dostępność broszur informacyjnych dotyczących produkcji bydła i materiału siewnego.

 


 

Zajęcia praktyczne technika rolnika.

23 listopada 2017 r. uczniowie 1 i 2 klasy technikum rolniczego (1 HTF i 2 DTF) wraz opiekunami M. Grabowską, M. Ogrodowicz i D. Herman mają zajęcia praktyczne w Fundacji Potulickiej CGFP Spółka zo.o. w Wojnowie z zakresu produkcji rolniczej, produkcji zwierzęcej (chów bydła mlecznego) oraz mechanizacji rolnictwa.

 


 

Spotkanie z dr Krzysztofem Halickim.

Dr Krzysztof Halicki – historyk, pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, a co najważniejsze Absolwent Naszej Szkoły. Zajmuje się historią policji, wydał szereg książek o tej tematyce. Autor wielu publikacji na temat historii Bydgoszczy spotkał się  z uczniami ZSCKR.  Podczas wykładu przedstawił wiele ciekawych informacji na temat historii naszego miasta.

 


 

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DOBRZE SŁYSZĘ - prawidłowości funkcjonowania zmysłu słuchu.

24 listopada 2017 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli  godzinne spotkania ze specjalistami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 połączone z przesiewowymi badaniami słuchu. Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, a udział w programie da wiedzę  na temat objawów wad słuchu,  profilaktyki uszkodzeń i jego higieny.

Czytaj więcej...

 


 

17 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

 Tydzień wcześniej wszystkie klasy na lekcjach wychowawczych dyskutowały na temat tolerancji  i określiły jej definicję. Zapisane definicje zostały umieszczone na  tablicy informującej  o Międzynarodowym Dniu Tolerancji. Natomiast 17 listopada w naszej szkole miała miejsce debata   z udziałem uczniów pierwszych klas „Tolerancja – deklaracja, czy postawa”. Okazało się, że najmłodsi członkowie społeczności szkolnej deklarują postawę otwartości na szeroko pojęta inność. Młodzież dała zdecydowany sygnał, że nie zgadza się z tymi, którzy są przywiązani tylko do swojej kultury    i przyzwyczajeń. Na koniec w radosny sposób podkreśliła to wspólnym tańcem „Belgijka”, do którego włączyli się także uczniowie starszych klas.

 


 

Mistrzostwa szkoły w bowlingu.

13 listopada 2017 r, odbyły się 12 Mistrzostwa Szkoły w Bowlingu. Tym razem zwyciężyła klasa 3 DTM reprezentowana przez Krystiana Tuchółkę, Jakuba Suchowieckiego, Macieja Suchowieckiego i Kamila Dziennika. Najlepszą zawodniczką została Dominika Libront a najlepszym zawodnikiem Szymon Dąbrowicz oboje z klasy 4 LTa, która zajęła w turnieju 2 miejsce. 3 miejsce wywalczyła klasa 4 HT. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny.

 


 

Uroczystość 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

10 listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 99 rocznicy odzykania niepodległości. 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły. Przedstawienie było przeplatane utworami słowno - muzycznymi. Mocnym akcentem była również przygotowana dekoracja. Apel został przygotowany przez młodzież z koła historycznego pod opieką p. Tomasza Remińskiego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Zajęcia praktyczne w Cieleszynie.

Uczniowie klas 3 LTA,  3LTb i 3LTc odbyli zajęcia praktyczne w gospodarstwie rolnym w Cieleszynie w czasie których uczyli się pielęgnacji, poskramiania i badania klinicznego bydla mlecznego. Przyszli technicy weterynarii wykonali pierwsze zabiegi diagnostyczne: oglądanie,  omacywanie, opukiwanie i osluchiwanie przezuwaczy. Samodzielnie pobrali próbki mleka do badania makroskopowego oraz wykonali badanie TOK. Na końcu zajęli się pielęgnacja i karmieniem krów.

 


 

Mistrzostwa szkoły.

W dniach 23, 24 paźdzernia 2017 r. odbyły się w szkole Mistrzostwa w tenise stołowym oraz  w szachach. Orgniazacją zajął się p. Roman Wiśniewski. Poniżej podajemy wyniki zmagań naszych uczniów.


 

Dzień Żytniego Chleba.

19 października 2017 r. obchodziliśmy Dzień Żytniego Chleba. Organizatorki przygotowały wystawę żywności ekologicznej oraz gazetki tematyczne z mnóstwem informacji na temat różnych gatunków chleba. Młodzież, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mieli okazję degustować kanapki z chleba żytniego, roznoszone na wszystkich przerwach przez nasze  hostessy. Dziękujemy wszystkim bez których pomocy nie odbyłby się nasz Dzień Chleba:

  • Piekarniom: Piekuś, Piątkowskich i Staropolskiej za przekazanie chleba a panu Krzysztofowi Wesołowskiemu za jego dowiezienie,
  • Firmom Rolmięs i Babińscy za przekazanie ekologicznych produktów na wystawę jak i na kanapki,
  • Rodzicom i nauczycielom, którzy również przekazali własne przetwory.
  • Wszystkim uczennicom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

Organizatorki: Karolina Olszewska-Graf, Irena Myśluk, Monika Grabowska, Karolina Ossowska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

W tak ważnym dniu w roku szkolnym, w  Dniu Komisji Edukacji Narodowej, pragniemy złożyć Nauczycielom  oraz Pracownikom Oświaty najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!

  

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Dzień  Dawcy.

W dniach 28 i 29 września 2017 r. na zakończenia akcji #KOMÓRKOMANIA w naszej szkole odbył się Dzień Dawcy szpiku kostnego i komórek macierzystych. Aż 22 uczniów i nauczycieli zarejestrowało się jako potencjalny dawca. Gratulacje dla Wszystkich, którzy swoją postawą mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Szkoła jest z Was bardzo dumna!!!!

Szczególne podziękowania dla Wolontariuszy, którzy w sposób odpowiedzialny i poważny pomagali przy rejestracji: dla Wiktorii Liniewskiej, Anny Puszkiewicz i Milosza Gontarskiego    z klasy 4 LTb.

Dodatkowa informacja dla tych, którym nie udało sie zarejestrować w szkole. Można to zrobić samodzielnie za pomocą strony Fundacji DKMS:

https://www.dkms.pl

      

 


 

Wyjazd do Glesna.

28 września 2017 r. klasa 2 CTL (t. hodowca koni), 2 DTL (t. rolnik),  1 HTF (t. rolnik) wraz z opiekunami M. Grabowską, B. Pejką i D. Hermann były w kompleksie SK Dobrzyniewo w miejscowości Glesno na wycieczce dydaktycznej w oborze wolnostanowiskowej bydła mlecznego i stadninie koni wielkopolskich i rasy zachowawczej - konika polskiego. Celem wycieczki było zapoznanie z automatyzacją doju i automatyzacją obory oraz chowem i hodowlą ras koni wielkopolskich i konika polskiego.

 


 

Zawody w biegach przełajowych.

27 września 2017 r. w parku na bydgoskich Kapuściskach odbyły się szkolne zawody w biegach przełajowych, gdzie ZSCKR miało swoich przedstawicieli i opiekunów p. Karolinę Olszewską- Graf, Karolinę Ossowską i Krzysztofa Jażdżyka. Zwycięzkie trójki. to: Wiktoria Szyfer, Sandra Wołoch i Weronika Pezała oraz Szymon Dąbrowicz,Lucjan Ruciński, KacperStarczewski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

#KOMÓRKOMANIA.

Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele. Projekt #KOMÓRKOMANIA skierowany jest do wszystkich uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Inicjatorem akcji rejestracji potencjalnych Dawców jest Fundacja DKMS.

Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Fundacji DKMS i weźmiemy udział w zorganizowaniu tej wyjątkowej akcji, która odbędzie się w naszej szkole w dniach 25-29 września 2017 r. i zakończy się Dniem Dawcy szpiku kostnego. Organizacją w ZSCKR zajmuje się Pani Pedagog Małgorzata Skupińska.

Filary akcji:

□ przedstawienie uczniom prezentacji pt. #KOMÓRKOMANIA i realizacja scenariuszy zajęć

□ promowanie rejestracji potencjalnych Dawców

□ umożliwienie młodzieży szkolnej, rodzicom oraz pracownikom placówki oświatowej, rejestracji jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych podczas Dnia Dawcy Szpiku Kostnego w dniach 28 i 29 września.

Informacje dla Rodziców/Opiekunów: zakładka Pedagog szkolny.

 


 

Zajęcia w prosektorium.

25 września 2017 r. pierwsze grupy 1 LTa i 1 Ltb z opiekunem M. Grabowską były w prosektorium Katedry Morfologii i Łowiectwa Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UTP. Podczas zajęć preparowaliśmy mięśnie szkieletowe, a zapach formaliny unosił się w powietrzu. Radość z posiadania w ręku pierwszy raz skalpela była duża. Jak zwykle dziękujemy za fachową opiekę dr inż. Janowi Wachowi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny

 


 

Święto Patrona Szkoły.

18 września 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły, upamiętniająca 68 rocznicę deportacji Polaków w głąb Rosji. Podczas apelu mogliśmy zagłębić się dramaturgię tamtych czasów i wywołać klimat zadumy nad historią i losami Polaków.  Szczególnie wzruszyły nas słowa PrezesaZwiązku Sybiraków Oddziału w Bydgoszczy Mirosława Myslińskiego i Jego żony Eulalii, którzy  wspomieniami wrócili do wydarzeń z tamtych tragicznych  lat. Głos apodczas apelu zabrali również Dyrektor p. Andrzej Wiosna i proboszcz parafii Św Józefa Ks Bogusław Konieczka.Organizacją zajęły się panie: Dagmara Hermann i Irena Myśluk z młodzieżą oraz Roman Wiśniewski z zespołem. Na zakończenie spotkania nastąpiło pasowanie klas pierwszych na Uczniów ZSCKR .

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Dni kukurudzy w Mrozowie.

15 września 2017 r. klasa 2 CTL wraz z opiekunami J. Kujawską, M. Grabowską i M. Ogrodowicz była na Dniach Kukurydzy w Mrozowie. Podczas części wykładowej uczniowie zapoznali się produkcją rolniczą i zwierzęcą (hodowlą i chowem koni oraz bydła mlecznego) SK Dobrzyniewo oraz produkcją kukurydzy i soi. W części praktycznej zostały zaprezentowane poletka różnych odmian kukurydzy na kiszonkę i ziarno. Na końcu odbył się poczęstunek - grillowane przysmaki i zupka oraz losowanie nagród.

 


 

Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno- wychowawczych.

1 września 2017 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Pan Dyrektor Andrzej Wiosna serdecznie wszystkich powitał, szczególnie uczniów klas rozpoczynających naukę w naszej szkole. Podczas uroczystości został odczytany list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  - Krzysztofa Jurgiela. Gościliśmy również przedstawicieli Związku Sybiraków Oddział w Bydgoszczy. Apel zakończyło spotkanie w klasach gdzie uczniowie mogli poznać nowy plan zajęć.

 

    

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

Kontakt

  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
    85-836 Bydgoszcz, ul. Filmowa 1
  • 052-372-62-65
    052-372-62-75

Galeria zdjęć