Nawigacja

Z życia szkoły

Wydarzenia 2017/2018

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18.

22 czerwca 2018 r. w murach ZSCKR odbyło się zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie wyróżniający się w nauce i działający na rzecz szkoły zostali nagrodzeni przez Pana Dyrektora A. Wiosnę. Podczas uroczystości wręczono również statuetki złotego jabłka - dla uczniów, wyróżniających szczególnymi talentami.

Udanych wakacji!

      

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

ZSCKR w Bydgoszczy wśród laureatów konkursu "Szkoła Zawodowa Najszyższej Jakości".

Kierownik praktycznej nauki zawodu Elżbieta Kuprowska uczestniczyła w gali wręczenia nagród w konkursie „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości”. Gala odbyła się w Warszawie, a  konkurs organizowany był przez Fundację „Fundusz Współpracy”, której partnerami byli: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Celem konkursu było docenienie i promowanie przykładów dobrych praktyk w zakresie zapewniania jakości w szkołach zawodowych. Ocenie podlegała m.in. ich efektywność, oryginalność i innowacyjność, kompleksowość rozwiązania, zaangażowanie partnerów, a także możliwość kontynuacji działań.

W tym roku odbyła się III edycja konkursu, w którym wystartowały szkoły z 15 województw. Wśród docenionych znalazł się projekt "Usługi jako alternatywne źródło dochodu dla absolwentów szkół rolniczych", którego koordynatorem jest pani Barbara Pejka. Kapituła konkursu w uznaniu wysokiej jakości działań realizowanych w ZSCKR w Bydgoszczy na rzecz kształcenia zawodowego przyznała naszemu projektowi tytuł Dobrej Praktyki.

Warto wspomnieć, że dla ZSCKR w Bydgoszczy jest to kolejny dowód uznania na arenie szkolnictwa zawodowego. Rok temu w konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości" uzyskaliśmy tytuł finalisty za  projekt „Q –mam swój zawód”.

 


 

 

Finał Ogólnowojewódzkiego Konkursu " Bezpieczeństwo  Ekologiczne Gminy".

 

15 czerwca 2018 r. uczennice klasy 1 LTb:  Kaja Barton i Dorota Cholewińska wzmagały się z testem dotyczącym  zagadnień związanych z ochroną środowiska podczas finału Ogólnowojewódzkiego Konkursu "Bezpieczeństwo Ekologiczne Gminy" w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Kaja Barton zajęła V miejsce w  kategorii szkół ponadgimnazjalnych, a Dorota Cholewińska VI w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Nie obecna podczas finału laureatka konkursu Joanna Michniewicz otrzymała wyróżnienie.

 


 

Dni Pola firmy Bayer.

14 czerwca 2018 r. klasa 1 technikum rolniczego z opiekunem Moniką Grabowską uczestniczyła w Dniach Pola firmy Bayer w Gaju Małym. Firma Bayer zaprezentowała najnowsze środki ochrony rośli zastosowane na poletkach doświadczalnych uprawy: pszenicy, łubinu, rzepaku, kukurydzy i buraka cukrowego. Uczestnicy otrzymali od firmy upominki z materiałami dydaktycznymi. Na końcu był poczęstunek w formie grilla i grochówki.

 


 

Wyjazd do Instytutu Zootechniki.

11 czerwca 2018 r. klasy: 1 LTa i 1 LTb wraz z opiekunami Moniką Grabowską, Karoliną Wolską, Justyną Kujawską i Małgorzatą Skupińską w ramach zajęć praktycznych odwiedziły Instytut Zootechniki Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej w celu zapoznania się z chowem i hodowlą gęsi białej kołudzkiej.  Na początku uczniowie wysłuchali fachowego wykładu dotyczacego chowu i hodowli gęsi białej kołudzkiej oraz historii pracy hodowlanej w Instytucie, a następnie obejrzeli 7 dniowe gąsięta przy budynku wylęgarni. Na koniec pamiątkowe zdjęcie przy pomniku gęsi kołudzkiej.

 


 

"Jak nie czytam, jak czytam" w ZSCKR.

8 czerwca 2018 r.  w nasza szkoła wzięła  udział w największej ogólnoposlkiej akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam". W miłej atmosferze 80 uczniów wraz z nauczycielami czytało przyniesione przez siebie książki. Dobrze było znależć się wśród zaczytanych. Organizator: p. Irena Mysluk.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Eksperyment.

W dniach 4-8 czerwca  2018 r. klasy pierwsze mogły sprawdzić, w jaki sposób alkohol i narkotyki upośledzają zmysły. Pan Tomasz Remiński, który w przyszłym roku szkolnym  będzie prowadził  z klasami lekcje przepisów ruchu drogowego już teraz o tym pomyślał i przyniósł do szkoły alko- i narkogogle. Po projekcji filmu „Eksperyment” wszyscy chętni uczniowie mogli spróbować, jak czuje się człowiek i jakie ma trudności w orientacji, gdy spożyje alkohol lub narkotyk. Oczywiście było trochę „wesoło”, bo piłeczka spadała i nie można jej było podnieść, schody były wyższe niż się wydawało , ale potem przyszła refleksja. Uczniowie zgodnie zadeklarowali, ze nigdy nie siądą za kierownicę po spożyciu alkoholu i nie pozwolą nikomu bliskiemu na to samo. To była najlepsza lekcja profilaktyki!! W lekcji z klasa 1 LTa uczestniczyła także pedagog Małgorzata Skupińska.

         

 


 

Warsztaty profilaktyczne w BORPie.

5 i 7 czerwca 2018 r. klasy trzecie uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BPRPA w ramach Kampanii „Smart to znaczy mądrze”. Spotkanie „Kiedy życie staje się iluzją? Niepokojące symptomy wynikające z nadużywania urządzeń mobilnych i Internetu, co robić?” pokazały uczniom jakie mechanizmy prowadzą do uzależnienia  i każdy mógł się zastanowić nad sobą. Z sondy przeprowadzonej wśród uczniów wynika, że  warto takie warsztaty przeprowadzić w przyszłym roku.

Warsztaty poprowadziły panie: Justyna Boniecka i Joanna Bińkowska, a organizatorką była pedagog Małgorzata Skupińska,

 


 

Drzwi otwarte szkół rolniczych w IOR.

6 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 2DTF uczestniczyli w Drzwiach Otwartych dla szkół rolniczych w IOR -PIB oddział w Toruniu, w ramach akcji 7 dni z Instytutem Ochrony Roślin. Zajęcia rozpoczęły się wykładem dot. integrowanej ochrony buraka cukrowego. Po części teoretycznej uczniowie wzięli udział  w warsztatach gdzie mogli zbadać zawartości mątwika burakowego w glebie. Każdy uczeń miał również możliwość sprawdzić odporność grzyba Cercospora beticola na fungicydy. Zajęcia zakończyły się pokazem sprzętu używanego w doświadczalnictwie polowym.

 


 

Tydzień konkursów języka niemieckiego.

W dniach 28 - 30 maja 2018 r. odbył się konkurs języka niemieckiego pt. 9 przyimków - 9  Präpositionen dla klas trzecich naszej szkoły. Uczniowie przygotowali prace plastyczne ilustrujące położenie przyimków: in, an, neben, über, auf, unter, vor, hinter, zwischen. Społeczność szkolna mogła zagłosować na najlepiej przygotowany pod względem plastycznym i dydaktycznym rysunek.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Magdalena Bytner klasa 3 LTA - 54 głosy
II miejsce - Marcelina Krzyżanowska klasa 3 LTA - 45 głosów
III miejsce - Sara Grochowska klasa 3 LTC - 23 głosy
Wyróżnienia:
Natalia Chrzaniecka klasa 3 LTB - 22 głosy
Patrycja Gotowalska klasa 3 LTB - 21 głosów
 
30 maja 2018  r. uczniowie klas pierwszych i drugich rywalizowali w konkursie języka niemieckiego rozwiązując test konkursowy sprawdzający umiejętności leksykalne i znajomość gramatyki.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Weronika Pezała  klasa 1 HTF - 39 punktów
II miejsce - Nadia Kuczora klasa 2 CTL - 35 punktów
III miejsce - Kamila Trokowska klasa 2 LT - 32 punkty
IV miejsce - Jolanta Wysocka klasa 2 CTL i Oliwia Woźniakklasa 2 LT  - 31 punkty
 
Organizator: p. Anna Jamnicka
 

 

Ogólnopolski konkurs wiedzy o uprawie i ochronie roślin.

25 maja 2018 r. w Zespole  Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy odbyła się VI OGÓLNOPOLSKA EDYCJIA KONKURSU WIEDZY O UPRAWIE I OCHRONIE INTEGROWANEJ ROŚLIN. Tematem głównym tegorocznej edycji była Integrowana uprawa i ochrona pszenicy jarej i ozimej. W konkursie uczestniczyło 54 uczniów z 18 szkół z całej Polski, tj. szkoły rolnicze podlegające pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz szkoły rolnicze województwa kujawsko-pomorskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Wydział Rolnictwa i Biotechnologii UTP w Bydgoszczy, a medialny Tygodnik Poradnik Rolniczy.

W skład komisji konkursowej był następujący:

1)            prof. dr hab. Marek Mrówczyński – Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy - przewodniczący komisji

3)           dr hab. inż. Robert Lamparski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

4)           dr hab. inż. Dariusz Pańka, profesor nadzwyczajny UTP, Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy w Bydgoszczy

5)           dr inż. Lech Gałęzewski, Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy w Bydgoszczy.

Konkurs swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele sponsorów:

1)            Adam Wachowski – Przedstawiciel firmy Agro Wydawnictwo, redaktor Agro Profil;

2)           Andrzej Gniedziejko – kierownik działu sprzedaży nawozów w Polsce, przedstawiciel firmy ARKOP Sp. zo.o.

3)           Damian Biesek - specjalista ds. marketingu Agro-Perfect Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

Na liście sponsorów znaleźli się też następujące firmy:

 • Limagrain
 • Arvato services Polska
 • Kwazar Corporation spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Lely Center Bydgoszcz
 • Hortpress
 • CGFP SP. Z O.O.
 • Poznańska Hodowla Roślin
 • Tygodnik Poradnik Rolniczy
 • Nadleśnictwo Żołędowo
 • Wydawnictwo Apra

Wszystkim sponsorom oraz komisji konkursowej serdecznie dziękujemy za wsparcie rzeczowe i merytoryczne naszego konkursu. W czasie konkursu odbył się wykład pt. „Dyrektywa azotanowa w świetle nowych przepisów prawa wodnego” Natalii Narewskiej - przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Konkurs składał się z części pisemnej – test zamknięty 50 pytań i części praktycznej – 2 pytania otwarte od komisji. Do ścisłego finału weszło 5 uczniów. Trzech finalistów z najwyższą ilością punktów z części teoretycznej i praktycznej zostaje laureatami konkursu.

15 uczniów otrzymało cenne nagrody rzeczowe, a pozostali wyróżnienia.

Finaliści to:

 1. Krystian Tuchółka – ZSCKR w Bydgoszczy;
 2. Mikołaj Ciaciuch – ZSCKR w Bydgoszczy;
 3. Wojciech Chmara - Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego w Tucholi;
 4. Mariusz Mosiński - Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie;
 5. Michał Lipiński - Zespół Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu;

Pozostałe miejsca nagrodzone to:

 1. Marcin Przeczewski - Zespół Szkół nr. 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie
 2. Filip Skotnicki - ZSCKR w Bydgoszczy
 3. Marcin Ciechacki - Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
 4. Monika Szelągowska - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu
 5. Paweł Muster - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym
 6. Artur Rogacki - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce
 7. Mateusz Kozimiński - Zespół Szkół nr. 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie
 8. Jakub Zdziech - Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu
 9. Kacper Kujawa - Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie
 10. Dariusz Chwalisz - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce

 

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!!! Opiekunom dziękujemy za przygotowanie swoich uczniów. Co roku rośnie zainteresowanie konkursem i poziom jest wysoki !!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Akademia Claas w Niepruszewie.

23 maja 2018 r. uczniowie gościli w Akademii Claas w Niepruszewie. Zajęcia rozpoczęły się częścią teoretyczną. Podczas wykładów przedstawiono bogatą ofertę maszyn rolniczych firmy Claas (m.in. kombajny zbożowe, prasy, sieczkarnie, kosiarki) oraz zapoznano uczniów z aspektami rolnictwa precyzyjnego. Po części wykładowej każdy uczeń miał możliwość odbycia treningu technicznego.

 


 

Kursy dla Uczniów ZSCKR.

16 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły, w ramach zdobywania dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych, uczestniczyli w części praktycznej kursów uprawniających do obsługi maszyn rolniczych (kombajn zbożowy, sieczkarnia, prasa, ładowarka, piła). Szkolenie odbyło się w gospodarstwie rolnym, gdzie każdy miał możliwość zapoznania się z budową maszyn oraz nauczyć się w praktyce obsługi poszczególnych maszyn. Po ukończeniu szkolenia uczniowie otrzymają zaświadczenia.

 


 

Warsztaty BORPA po raz drugi .

5 maja 2018 r. kolejna grupa drugoklasistów, klasa 2 CTL, uczestniczyła w warsztatach z zakresu edukacji zdrowotnej w BORPA.

 


 

Pożegnanie Maturzystów.

Każdego roku w kalendarz uroczystości szkolnych wpisuje się ważne wydarzenie, jakim jest pożegnanie klas maturalnych. Choć przeżywane co roku, zawsze zyskuje swój niepowtarzalny charakter. 27 kwietnia 2018 r. pożegnaliśmy kolejny rocznik Absolwentów ZSCKR w Bydgoszczy. Tegoroczne uroczystości przygotowała klasa 3 LTa z p. B Pejką, oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół Ogrodnik Team z p. R Wiśniewskim. Tegorocznym Absolwentom - życzymy sukcesów, wytrwałości i wielu sił, bo przed nimi egzaminy – najbliższe już za kilka dni, a potem kolejne i kolejne, tak przez całe życie. „Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale! Niech żyje bal, drugi raz nie zaproszą nas wcale!” 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Konkurs wiedzy o sporcie i zdrowiu.

W ramach Tygodnia Zdrowia, nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w Konkursie Wiedzy o Sporcie i Zdrowiu. Trzyosobowe zespoły miały do rozwiązania test o zdrowiu, test o sporcie a także wykonanie 3 zadań praktycznych. Najlepsze okazały się dziewczyny z klasy 3 Lta: Edyta Zakrzewska, Agnieszka Herman oraz Renata Kobylarz. Gratulujemy!

 


 

Sportowy poranek.

26 kwietnia 2018 r., w ramach Tygodnia Zdrowia, odbył się kolejny już Sportowy Poranek. Chętni uczniowie mieli okazję poćwiczyć samodzielnie lub zespołowo. W tym roku odbył się konkurs wyciskania sztangi, w którym 1 miejsce zajęła Sandra Wołoch z klasy 2 LT oraz turniej badmingtona wygrany przez Małgosię Wiśniewską z klasy 3 DTM.  W meczu unihoca udział wzięły dziewczęta z klas 1 LTa, 2HT i 3 DTM. Poza tym, zorganizowane zostały zajęcia fitness oraz marsze nordic walking. Uczniowie biorący udział w Sportowym Poranku, jak zawsze, mieli zapewnioną wodę, najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali słodkości, wszystko ufundowane przez Radę Rodziców. Uczestnikom dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy!

 


 

III miejsce na Wojewódzkim Konkursie.

25 kwietnia 2018 r. Zespole Szkół Ekonomiczno-  Administracyjnych w Bydgoszczy miało miejsce zakończenie konkursu KUJAWSKO -POMORSKIM SZLAKIEM HISTORII IV EDYCJA-ZABYTKI SAKRALNE I ŚWIECKIE. W konkursie uczestniczyło 158 uczniów z 42 szkół województwa.  W tym zaszczytnym gronie zajmując III miejce znalazła się Weronika Pezała z klasy 1 HTF pod opieką p. Tomasza Remińskiego.  Serdecznie gratulujemy !!!

Poniżej prezentujemy dzieło konkursowe.

 


 

Warsztaty BORPA.

24 kwietnia 2018 r.  klasa 2HT uczestniczyła w warsztatach z zakresu edukacji zdrowotnej zorganizowanych w Bydgoskim Ośrodku Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA. Uczniowie dowiedzieli się jak wzmacniać poczucie własnej wartości a także jak reagować na komplementy a jak na krytykę.

 


 

Uczennica ZSCKR  finalistką konkursu "Euklides".

Monika Łaszcz z kl. 3 LTa Technikum Weterynarii uzyskała tytuł FINALISTY w XIX Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Euklides”. Do etapu szkolnego Konkursu w całej Polsce stanęło ponad 2000 uczniów Techników różnego typu ( grudzień 2017r.) Etap rejonowy  (2 marca 2018) wyłonił  w Polsce 35 finalistów i wśród nich Monikę Łaszcz. W finale brała udział również młodzież z Litwy  - 10 uczniów.  Finał Konkursu odbył się 12 i 13 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Opiekunem naukowym Moniki jest Pani Marzena Suchomska.  Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych. Gratulujemy !

 


 

Turniej siatkówki w ZSCKR.

23 kwietnia 2018 r., w ramach Tygodnia Zdrowia, odbył się kolejny już Szkolny Turniej Siatkówki. Walka o zwycięstwo, które wywalczyły dziewczyny z klas 3LTa/3LTc, była bardzo zacięta. Drugie miejsce zajęła klasa 2 CTL a trzecie 2LT. Dziewczyny otrzymały ufundowane przez Radę Rodziców słodkości a drużyna zwycięska karnet na grę w bowling. Gratulujemy!

 


 

Wycieczka do firmy Sano.

23 kwietnia 2018 r. klasa 1 Lta, 1 Ltb i 1 HTF (t. rolnik) wraz z opiekunami: M. Grabowską, J. Kujawską, K. Wolską i M. Balcerowską - Ogrodowicz byli na wycieczce dydaktycznej w Sano Agrar Institute w Lubiniu i Ostrowitem. Uczniowie zwiedzili nowoczesne obory wolnostanowiskowe bydła mlecznego, cielętnik oraz uczęstniczyli w doju mechanicznym w hali udojowej typu na karuzela na 60 krów. Poczas zajęć uczniowie zapoznali się z żywieniem bydła, odchowem cieląt i jałówek oraz dobrostanem krów.

 


 

Drzwi otwarte w ZSCKR.

W sobotę, 21 marca 2018 r., w progi bydgoskiej ZSCKR  zawitało grono uczniów i uczennic pragnących zapoznać się z najnowszą ofertą edukacyjną na rok szkolny 2018/2019. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji - prezentacje klas, zwiedzanie szkoły, występy artystyczne starszych kolegów i koleżanek oraz możliwość zwiedzania sal do zajęć praktycznych.  Na korytarzach szkolnych można było spotkać zwierzęta różnych gatunków... Dziękujemy Wszystkim Gościom za wizytę, a Gimnazjalistów zapraszamy do nauki w ZSCKR =).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Pielgrzymka Maturzystów.

W miniony czwartek grupa 46 Maturzystów naszej szkoły wybrała się z opiekunami: J. Kotzbach, T. Remińskim, P. Wosiem, B. Piotrowskim do Częstochowy na Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Bydgoskiej.  W ramach pielgrzymki młodzież uczestniczyła najpierw w spotkaniu w Sali o. Kordeckiego, a o 12.30 w bazylice jasnogórskiej odprawiona została Msza św. w ich intencji. Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa, ordynariusz diec. bydgoskiej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

II edycja Konkursu Weterynaryjnego.

16 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole II edycja Konkursu Wiedzy z Zakresu Weterynarii pod patronatem firmy Lely Center dla klas I - III technikum weterynaryjnego. Organizatorami konkursu były: Monika Grabowska, Justyna Kujawska, Karolina Wolska i Marlena Krzyżanowska.  Konkurs poprowadziła Justyna Kujawska, a jury zasiadli: przedstawiciel Lely Center Piotr Kliś, lek. wet. Marlena Krzyżanowska i Monika Grabowska. Konkurs obejmował następujące rundy: Anatomia i patomorfologia zwierząt, chów i hodowla zwierząt, choroby i diagnostyka zwierząt, pytania od eksperta, czyli od Lely Center oraz zgadnij co to?
I miejsce zajęły przedstawicielki klasy 2 CTL: Zuzanna Michałek, Agnieszka Wolontarska
II miejsce zajęły przedstawicielki klasy 3 LTa: Edyta Zakrzewska, Agnieszka Herman
III miejsce zajęły przedstawiciele klasy 3 LTb: Marta Życzyńska, Kazimierz Skowroński
Wyróżnienie otrzymali:
przedstawiciele 2 LT: Martyna Kołodziej i Dawid Talaśka
przedstawiciele 1 LTa: Kaja Barton i Mateusz Kieruj
 
Dziękujemy naszemu sponsorowi nagród Lely Center i Hurtowni Weterynaryjnej Lines
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).
 

 

Kolejny sukces z udziałem uczniów naszej szkoły!

12 kwietnia  2018 r. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu "Indeks dla rolnika" organizowanego przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Rywalizacja była ogromna, ponieważ do końcowego etapu zakwalifikowało się tylko 19 najlepszych uczestników z całego kraju. Kazimierz Skowroński z klasy 3 Ltb zajął piąte miejsce, a Martyna Kołodziej z klasy 2 LT miejsce drugie! Oboje poza nagrodami rzeczowymi wygrali indeksy na Wydział Rolnictwa i Biotechnologii lub Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


 

Wycieczka dydaktyczna do gospodarstwa Państwa Nowak.

9 kwietnia 2018 r. klasy 1 LTa i 1 LTb wraz z opiekunami M. Grabowską, J. Kujawską, M. Skupińską i B. Piotrowskim w ramach współpracy z firmą Lely Center uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Gospodarstwa Państwa Nowak w Przybychowie.  Dzień zaczął się od wykładu przedstawiciela firmy Lely w szkole pt. "Automatyzacja obory bydła mlecznego z wyposażeniem w urządzenia firmy Lely". W Przybychowie uczniowie mogli obejrzeć nowoczesną oborę wolnostanowiskową  wyposażoną w 2 roboty udojowe, zgarynacze odchodów, podgarniacze paszy, czochradła i poskrom firmy Lely oraz biuro do wyposazone w oprogramowanie, służące do oceny krowy w sposób indywidualny (ocena rui, przeżuwania, pobrania paszy, oceny jakości i ilości oddanego mleka). Podczas zajęć w oborze fachowo opowiadał przedstawiciel Lely, który towarzyszył nam cały czas oraz przedstawiciel - żywieniowiec firmy deHeus, który omówił pasze w żywieniu bydła mlecznego oraz system zadania paszy w gospodarstwie. 

Dziękujemy Państwu Nowak za serdeczne przyjęcie naszych uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny.

 


 

78 rocznica zbrodni katyńskiej.

Z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, stowarzyszeń, szkół, służb mundurowych, w Bydgoszczy obchodzono 78. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jej centrum stanowiła Msza św. w sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły z opiekunem p. T. Remińskim.

 


 

Sukces festiwalu zawodów  "Q-mam swój zawód".

23 marca  2018 r. nasza szkoła tętniła życiem! Pokazaliśmy to co w nas najlepsze: aktywizujące zajęcia w każdej dziedzinie, pasję i wspaniałą atmosferę. Festiwal "Q-mam swój zawód" wzbudził ogromne zainteresowanie. Odwiedziła nas młodzież gimnazjalna z Sicienka, Wierzchucina Królewskiego, Ostromecka, Wudzynia, Wojnowa, Szubina i Bydgoszczy. Nasi uczniowie okazali się wspaniałymi przewodnikami i organizatorami, jeszcze raz udowadniając, że jesteśmy najlepsi! Tym, którzy wzięli udział w naszych zajęciach serdecznie dziękujemy za przybycie.

Uczniów, którzy z powodu ograniczonej ilości miejsc nie mogli w nich uczestniczyć zapraszamy na "Drzwi otwarte" - 21.04.2018 r. Będzie jeszcze więcej atrakcji!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Zajęcia na fermie doświadczalnej.

19 marca 2018 r. klasa 1 Lta z opiekunami M. Grabowską i J. Kujawską odwiedziła fermę doświadczalną firmy Cargill w celu zapoznania się z chowem i hodowlą trzody chlewnej i indyków. Młodzież mogła się zapoznać z wynikami produkcyjnymi chowu trzody chlewnej i indyków podczas testowania pasz.

 


 

Targi edukacyjne w Świeciu nad Wisłą.

15 marca 2018 r. nasza szkoła miała okazję zaprezentować swoją ofertę edukacyjną na X Świeckich Targach Edukacyjnych i Pracy. Jak co roku silna reprezentacja wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród młodzieży gimnazjalnej. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji bliżej nas poznać zapraszamy na Bydgoskie Targi Edukacyjne, które odbędą się 10 kwietnia 2018  r.  Na pewno tam będziemy!

 


 

Rekolekcje wielkopostne.

Nasza szkoła  w dniach od 12 do 14 marca  2018 r. brała udział w  rekolekcjach wielkopostnych, które miały miejsce w Kościele pod wezwaniem Św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy. Miały one na celu przygotować uczniów i nauczycieli do owocnego przeżycia okresu Wielkiego Postu, a szczególnie Triduum Paschalnego. Rekolekcyjnym ćwiczeniom przewodził ks. Wenancjusz Zmuda, proboszcz bydgoskiej parafii.

 


 

Konkurs  "Ekologia - moja pasja".

7 marca 2018  r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy odbył się finał konkursu „Ekologia – moja pasja”. Gościliśmy uczestników z 20 różnych gimnazjów. Test, składający się z 40 pytań, poruszał tematykę ekologii i ochrony środowiska w bardzo szerokim ujęciu.  Wszyscy uczestnicy wykazali się bogatą wiedzą, a poziom był niezwykle wyrównany. W czasie gdy komisja sprawdzała prace, aby wyłonić zwycięzców, młodzież gimnazjalna poznawała naszą szkołę. Podczas wielkiego finału atmosferę oczekiwania na wyniki rozluźnił fenomenalny zespół muzyczny Ogrodnik Team pod opieką pana Romana Wiśniewkiego.

Laureatami konkursu zostali:

I Zuzanna Śliwka ze Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Papowie Biskupim

II Nina Mrozek ze Szkoły Podstawowej nr 1 Nr 1 im. Filomatów Pomorskich w Chełmnie

III Mikołaj Drojma ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sicienku

IV Wiktoria Wiśniewska z Zespółu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią

IV Marta Lis Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy

V Jakub Wojtaszek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie

Pozostałym uczestnikom również zostały wręczone nagrody i wyróżnienia, ponieważ poziom był naprawdę wysoki a wyniki zbliżone.Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i już teraz zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku szkolnym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych.

1 marca 2018 r. w Warszawie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się Olimpiada Młodych Producentów Rolnych. Naszą szkołę pod opieką p. Hanny Walczak reprezentowali Alina Krzyżan, Maciej Duks, Mikołaj Ciaciuch, Filip Skotnicki z klasy 2DTF , Kazimierz Skowroński z klasy 3 LTB  i Arkadiusz Prowadzisz z klasy 3 LTC. Olimpiada składała się z etapu pisemnego, po którym 10 uczestników z najlepszymi wynikami wzięło udział w etapie ustnym. Kazimierz Skowroński dostał się do drugiego etapu i znalazł wśród najlepszych młodych producentów województwa kujawsko- pomorskiego.

 

 


 

Jeszcze raz #KOMÓRKOMANIA.

We wrześniu 2017 r.  nasza Szkoła włączyła się do kampanii #KOMÓRKOMANIA. Fundacja DKMS podziękowała wszystkim, którzy zgłosili się jako potencjalni Dawcy szpiku dla osób chorujących na nowotwory krwi. W 2017 roku w bazie fundacji na 468 akcjach w szkołach ponadgimnazjalnych  zarejestrowało się 13 148 osób ( z naszej szkoły 22) .

Szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły z Życiem!

 


 

Konkurs recytatorski "Losem rzuceni".

W lutym, w Zespole Szkół nr 8 w Bydgoszczy odbyła sie czwarta edycja konkursu poezji Sybiraków "Losem rzuceni".  Wzruszające wiersze zawierające dramatyczne przeżycia zesłanych na Sybir poruszały serca jurorów. Naszą szkołę reprezentowały: Kaja Barton  1LTb, Natalia Majka  1 LTa,, które zajęły II miejsce oraz Natalia Kotowska 3 HT, Maria Nawrocka  3 Lta. Serdecznie gratulujemy.

      

 


 

Kolejna rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir.

11 lutego 2018 r. z okazji 78 rocznicy  masowej deportacji Polaków na Sybir przedstwiciele naszej szkoły: Pan Dyrektor Andrzej Wiosna, Monika Grabowska oraz poczet sztandarowy ZSCKR uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w  bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy oraz oddali hołd poległym Polakom na "nieludzkiej ziemii" pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru. Wspomnienie dramatycznej nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. i trwającej tygodniami podróży w bydlęcych wagonach; potem walki o przetrwanie i  pracy ponad siły rozpoczęło się słowami "... Czy umrzeć nam przyjdzie wśród boju czy w tajgach Sybiru nam gnić, z trudu naszego i znoju Polska powstanie by żyć?",  odśpiewaniem Hymnu Sybiraków oraz wysłuchaniem przemówienia przemówienia przewodniczącego Oddziału Kujawsko -Pomorskiego Związku Sybiraków Mirosława Myślińskiego, który przypomniał te dramatyczne chwile dla wielu naszych rodaków. Pod pomnikiem przedstawiciele władz miasta oraz samorządowych: w tym Ewa Mes, Zbigniew OstrowskiPełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jacek Tarczewski, oraz przedstwiciele  bydgoskich szkół - dyrektor ZSCKR w Bydgoszczy oraz dyrektor ZS nr 8 w Bydgoszczy, złożyli kwiaty pod pomnikiem.

 


 

Studniówka 2018.

9 lutego 2018 r.  Sudniówka ZSCKR stała sie faktem. Dyrekcja, Przedstawiciele Rodziców, Nauczyciele oraz najważniejsi obecni -  Maturzysci 2018 zebrali się o godzinie 19.00 w restauracji Telimena w Bydoszczy. Uroczysty bal rozpoczął Dyrektor p. Andrzej Wiosna, następnie mieliśmy okazję podziwiać Poloneza. Zabawa trwała do białego rana, a wspomienia pozopstaną na całe życie. Maturzystom życzymy wytwrałości w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy laureatem ogólnopolskiego konkursu SZKOŁA DLA PRACODAWCÓW – PRACODAWCY DLA SZKOŁY

 

http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/pages/images/img_00007890_01_02d.jpg

W dniu 30 stycznia 2018 r. w hotelu Holiday Park w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca V edycję ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej: "Szkoła dla pracodawców - pracodawcy dla szkoły", podczas której wyróżnionym szkołom wręczone zostały Nagrody Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji. Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy zdobyło I miejsce w konkursie w obszarze rolno –hodowlanym. Statuetki i pamiątkowe dyplomy wręczyła przedstawicielom nagrodzonych szkół i współpracujących z nimi pracodawców Pani Marzena Machałek - sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Pani Jadwiga Mariola Szczypiń - Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kuratoriów oświaty, w tym Pan Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. 
Podczas gali Technikum w ZSCKR w Bydgoszczy reprezentowała p. Elżbieta Kuprowska – kierownik praktycznej nauki zawodu. Celem konkursu było wyłonienie i promocja szkół oraz pracodawców osiągających wysoką jakość i efektywność współpracy w kształceniu zawodowym w wybranych obszarach zawodowych.
ZSCKR w Bydgoszczy zawdzięcza swój sukces w konkursie bardzo aktywnej i owocnej współpracy z przedsiębiorcami  branży rolno-hodowlanej: 
- Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o., 
- Lely East Sp. z o.o., 
- Gospodarstwo Rolne Państwa Mariana Kujawskiego i Urszuli Gnibba –
Kujawskiej w Cieleszynie.

  Wniosek konkursowy w tym zakresie opracowany został przez p.  Elżbietę Kuprowską – współpraca z Vitroflorą Grupą Producentów Sp. z o.o., p. Monikę Grabowską – współpraca z Lely East Sp. z o.o. oraz p. Justynę Kujawską – współpraca z Gospodarstwem Rolnym w Cieleszynie.
Organizatorzy docenili pomysłowość i zaangażowanie szkół we współpracę z pracodawcami na rzecz kształcenia zawodowego. Na zakończenie gali wyróżnione szkoły zaprezentowały swoje przykłady współpracy z pracodawcami w poszczególnych obszarach. Uroczystość została zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 1. Forum Partnerów Społecznych", którego celem było dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy poprzez zaangażowanie przedstawicieli pracodawców i pracowników na wszystkich etapach jego programowania. 


Relacje z gali konkursowej: 

Otwórz

 


 

Turniej siatkówki o puchar Dyrektora zZSCKR w Bydgoszczy.

7 lutego  2018 r. odbył się w naszej szkole Turniej Siatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSCKR w Bydgoszczy. Zawody, w których udział wzięły gimnazjalistki, odbyły się już po raz trzeci. Tym razem wspomniany Puchar wywalczyły dziewczęta z Gimnazjum w Łabiszynie. Drugie miejsce zajęły siatkarki ze Szkoły Podstawowej nr 57 a trzecie gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej nr 30. Uczestniczki, oprócz sportowej rywalizacji, miały możliwość przyjrzenia się z bliska naszej szkole.

 


 

Sportowy poranek na lodowisku "Torbyd".

W minionym tygodniu uczniowie klas I uczestniczyli w lekcjach WF na lodowisku „Torbyd”. Jak widać na załączonych zdjęciach, jazda na łyżwach może sprawić dużo radości. Organizacją wyjścia zajęła się p. Karolina Ossowska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Zajęcia praktyczne dla klasy HTF.

25  stycznia 2018 r. w ramach zajeć praktycznych klasa 1 HTF (t. rolnik) wykonywała czyszczenie hali udojowej typu karuzela na 24 krowy w oborze wolnostanowiskowej w Krąpiewie w ramach umowy z fundacją poltulicką.

 


 

 

 


 

Drugie miejsce  w Wojwódzkim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych.

Uczeń ZSCKR - Michał Sercow zajął 2 miejsce w XI Wojweódzkim Konkusie Szopek Bożonarodzeniowych w Przysieku koło Torunia.

Serdecznie gratulujemy!!!

 


 

Spotkania wigilijne  w ZSCKR.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia  odbyły się w naszej szkole jasełka przygotowane przez klasę III HT.  Kolędy  i pastorałki wykonał  szkolny zespół "Ogrodnik Team". Po części artystycznej miały miejsce spotkania wigilijne dla klas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Nietypowa lekcja anatomii.

15 grudnia 2017 r. grupa uczniów ZSCKR w Bydgoszczy wzięła udział w  wystawie:   Body Worlds Vital,  w Poznaniu. Mieliśmy okazję zapoznać się z anatomią człowieka obserwując autentyczne ludzkie ciała zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Potencjał ludzkiego ciała w ruchu pokazany jest poprzez estetyczną prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji. Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji -trwałej konserwacji ciał, procesu wynalezionego i opatentowanego przez anatoma, wynalazcę i nauczyciela- dr Gunthera von Hagensa, mieliśmy możliwość podziwiać wewnętrzne piękno ludzkiego ciała oraz zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Wystawa jest możliwa dzięki dawcom, którzy za życia dobrowolnie wyrazili zgodę na przekazanie po śmierci, ich ciał.  Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dzięki któremu możliwe jest zobaczenie wewnętrznej budowy ciała – dokładnego położenia organów wewnętrznych względem siebie co wcześniej dla przeciętnego człowieka było niemożliwe.   Praktyczną lekcję anatomii przeprowadziła dla nas nasza przewodniczka-studentka III roku , wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu.

 


 

Matematyczny Euklides.

14 grudnia 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu matematycznego "Euklides". Udział wzięło siedmiu uczniów. Njalepsze wyniki osiągnęli:  1. miejsce Monika Łaszcz ( III LTa), która zakwalifikowała się do etapu rejonowego, 2.Tomasz Stec (4 LTa). Opiekunem koła matematycznego jest p. M. Suchomska.

 


 

Sleeveface, czyli ubierz się w książkę.

Oto zwyciężczynie kolejnej edycji konkursu  bibliotecznego:

1 miejsce  - Kaja Barton, klasa 1 LTb

2 miejsce  -Weronika Peżała, klasa  1 HTF

3 miejsce - Adrianna Jarosińska, klasa 4DTL

 

 


 

Profilaktyka szansą na zdrowie.

7 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne skierowane do młodzieży „męskiej” naszej szkoły. Zajęcia poprowadził lekarz androlog – dr Piotr Czynsz. Tematem spotkania była profilaktyka choroby nowotworowej jąder, choroby cechującej się ogromną śmiertelnością szczególnie wśród młodych ludzi. Młodzież z uwagą słuchała, zadawała pytania, pojedyncze osoby mogły porozmawiać z lekarzem na osobności. Spotkanie z dr Czynszem jest kolejnym z cyklu działań promujących zdrowie, jakie podejmujemy w naszej szkole wśród młodzieży.

      

 


 

Szachowe MistrzostwaBydgoszczy Szkół Ponadgimmazjalnych.

7 grudnia 2017 r.  reprezentacja szachistów z naszej szkoły, wraz z opiekunem p.  Romanem Wiśniewskim, wzięła udział w XIV Drużynowych Mistrzostwach Bydgoszczy Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach.
Oto skład drużyny:

Szczurek Małgorzata, kl. 2LT
Lewandowska Paulina, kl. 2LT
Dziennik Kamil, kl. 3DTm
Ciaciuch Mikołaj, kl. 2DTF
Delik Grzegorz, kl. 2DTF
Starczewski Kacper, kl. 1HTF
W zawodach, które organizował UKS MDK-1HETMAN i MDK nr 1 w Bydgoszczy zajęliśmy 11 miejsce na 14 uczestników. Jak na amatorów gry królewskiej przystało, poradziliśmy sobie nieźle. Jeszcze wszystko przed nami, a za rok kolejne mistrzostwa...
 
 

 


 

ZSCKR w  Bydgoszczy  został ogłoszony najlepszą szkołą rolniczą podczas półfinału konkursu "Indeks dla rolnika".

5 grudnia 2017 r. nasi uczniowie: Martyna Kołodziej z klasy 2LT, Kazimierz Skowroński z klasy 3LTb oraz Łukasz Klepczyński z 3 DTM uczestniczyli w półfinale konkursu "Indeks dla Rolnika", który odbywał się w ZSCKR w Starym Brześciu. W tym etapie udział wzięli najlepsi z najlepszych z 25 szkół rolniczych w całej Polsce! Konkurencja była ogromna, poziom niezwykle wysoki... jednak nasza młodzież jest niepokonana! W sumie zdobyli najwięcej punktów, dzięki czemu ZSCKR w Bydgoszczy został ogłoszony najlepszą szkołą rolniczą! A co najważniejsze Kazimierz i Martyna, zajmując odpowiednio 3 i 7 miejsce, dostali się do ścisłego finału i w marcu będą walczyć o indeks na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy! Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

HEJTUJEMY DOPALACZE.

4 grudnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie  profilaktycznym  zorganizowanym przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” w Hali Łuczniczki.  Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Bydgoszczy. Występował bydgoski zespól rockowy Roan , który zawsze był przeciw narkotykom oraz zaprezentowała się młodzież mająca swoje pasje. Celem spotkania było uwrażliwienie uczniów szkół średnich na zagrożenia wynikające z używania dopalaczy, propagowanie zdrowego stylu życia i pozytywnych wzorców. Młodzież wróciła do szkoły zadowolona.

      

 


 

Spotkanie amerykańskiego „Zaklinacza Koni” z uczniami Technikum Hodowli Koni w Ośrodku Rekreacji Konnej „Pod Aniołami”.

Kolejny  raz do Polski zawitał światowej sławy trener jeździectwa naturalnego Joe Turner z Montany w USA (Rocky Montantains Horsemanship). Zwycięzca edycji konkursu trenerów 2013 – „Myśląc o koniu”. Joe pracuje z końmi metodami naturalnymi, a efekty jakie osiąga są imponujące, co udowadnia w  kolejnych przeprowadzonych przez siebie klinikach.  W Polsce przeprowadził już ok. 25 takich kursów. Ostatnim w tym roku był kurs w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Joe stworzył swoje kursy aby pomóc jego uczestnikom , stać się  człowiekiem fachowo pracującym z końmi zarówno z siodła jak i obok konia. A wszystko to w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku . Pokazuje jak używając języka swojego ciała oraz używając energii swojego ciała można nawiązać komunikację z koniem, a przy tym czerpać wzajemną przyjemność z tego dialogu. Aby to osiągnąć ważne jest zrozumienie końskiej psychiki i behawioru, które sterowane są przez procesy zachodzące w mózgu i ciele konia. Joe jest wrogiem używania siły w pracy z końmi. Stawia na zrozumienie koni oraz na konsekwencje w działaniu, do czego namawia też swoich uczniów. Pracuje z różnymi końmi. Najczęściej są to Quarter Horse, ale czasem Araby czy Mustangi.

Uczniowie naszej szkoły, głównie uczniowie Technikum Hodowli Koni- mieli niesamowitą okazję obserwować Joe podczas pracy z koniem. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Rekreacji Konnej  „Pod Aniołami” w Bydgoszczy, gdzie na co dzień realizowany jest program zajęć praktycznych dla tego profilu technikum. Prezentacja pracy  z koniem obejmowała podstawy psychologii koni, pracę z ziemi i z siodła. Joe pracował z hucułem eliminując podczas pracy z nim jego złe nawyki. Pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Po nim Joe zarzucony został mnóstwem pytań, na które z radością odpowiadał. Spotkanie było wcześniej dokładnie zaplanowane, ale pokaz był tak interesująco przedstawiony, że czas „przestał istnieć”.  Uczniowie pełni wrażeń i nowych doświadczeń zapewne wezmą sobie do serca wskazówki wspaniałego specjalisty  i  na zawsze pozostaną im  jego słowa , że prawdziwa siła trenera koni nie leży w sile fizycznej ale w sile umysłu, a ta powinna ona pochodzić z serca człowieka. Organizatorem spoptkania była p. Barbara Pejka.

 


 

Wspomienie o Marku  Grechucie.

29 listopada 2017 r. w szkole odbyło się przedstawienie poświęcone twórczości Marka Grechuty. Spotkanie obfitowało w ciekawostki biograficzne i zdjęcia dokumentalne tego wybitnego twórcy. Muzykę na żywo zaprezentowało szkolne koło muzyczne. Organizatorami spektaklu byli nauczyciele: pani Irena Myśluk i pan Roman Wiśniewski.

 


 

Konferencja: „Nowoczesne technologie  w produkcji bydła mlecznego".

24 listopada 2017 r.  klasa 2 CTL (technik weterynarii)  z opiekunami brała udział w konferencji pt. „Nowoczesne technologie  w produkcji bydła mlecznego”, zorganizowanym przez ODR w Minikowie. Podczas konferencji została przekazana praktyczna wiedza dotycząca produkcji bydła mlecznego. Dużą zaletą konferencji była: kontakt z wykładowcami praktykami, którzy prowadzą własne obory z zastosowaniem najnowszych dostępnych technologii oraz dostępność broszur informacyjnych dotyczących produkcji bydła i materiału siewnego.

 


 

Zajęcia praktyczne technika rolnika.

23 listopada 2017 r. uczniowie 1 i 2 klasy technikum rolniczego (1 HTF i 2 DTF) wraz opiekunami M. Grabowską, M. Ogrodowicz i D. Herman mają zajęcia praktyczne w Fundacji Potulickiej CGFP Spółka zo.o. w Wojnowie z zakresu produkcji rolniczej, produkcji zwierzęcej (chów bydła mlecznego) oraz mechanizacji rolnictwa.

 


 

Spotkanie z dr Krzysztofem Halickim.

Dr Krzysztof Halicki – historyk, pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, a co najważniejsze Absolwent Naszej Szkoły. Zajmuje się historią policji, wydał szereg książek o tej tematyce. Autor wielu publikacji na temat historii Bydgoszczy spotkał się  z uczniami ZSCKR.  Podczas wykładu przedstawił wiele ciekawych informacji na temat historii naszego miasta.

 


 

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DOBRZE SŁYSZĘ - prawidłowości funkcjonowania zmysłu słuchu.

24 listopada 2017 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli  godzinne spotkania ze specjalistami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 połączone z przesiewowymi badaniami słuchu. Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, a udział w programie da wiedzę  na temat objawów wad słuchu,  profilaktyki uszkodzeń i jego higieny.

Czytaj więcej...

 


 

17 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

 Tydzień wcześniej wszystkie klasy na lekcjach wychowawczych dyskutowały na temat tolerancji  i określiły jej definicję. Zapisane definicje zostały umieszczone na  tablicy informującej  o Międzynarodowym Dniu Tolerancji. Natomiast 17 listopada w naszej szkole miała miejsce debata   z udziałem uczniów pierwszych klas „Tolerancja – deklaracja, czy postawa”. Okazało się, że najmłodsi członkowie społeczności szkolnej deklarują postawę otwartości na szeroko pojęta inność. Młodzież dała zdecydowany sygnał, że nie zgadza się z tymi, którzy są przywiązani tylko do swojej kultury    i przyzwyczajeń. Na koniec w radosny sposób podkreśliła to wspólnym tańcem „Belgijka”, do którego włączyli się także uczniowie starszych klas.

 


 

Mistrzostwa szkoły w bowlingu.

13 listopada 2017 r, odbyły się 12 Mistrzostwa Szkoły w Bowlingu. Tym razem zwyciężyła klasa 3 DTM reprezentowana przez Krystiana Tuchółkę, Jakuba Suchowieckiego, Macieja Suchowieckiego i Kamila Dziennika. Najlepszą zawodniczką została Dominika Libront a najlepszym zawodnikiem Szymon Dąbrowicz oboje z klasy 4 LTa, która zajęła w turnieju 2 miejsce. 3 miejsce wywalczyła klasa 4 HT. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny.

 


 

Uroczystość 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

10 listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 99 rocznicy odzykania niepodległości. 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły. Przedstawienie było przeplatane utworami słowno - muzycznymi. Mocnym akcentem była również przygotowana dekoracja. Apel został przygotowany przez młodzież z koła historycznego pod opieką p. Tomasza Remińskiego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Zajęcia praktyczne w Cieleszynie.

Uczniowie klas 3 LTA,  3LTb i 3LTc odbyli zajęcia praktyczne w gospodarstwie rolnym w Cieleszynie w czasie których uczyli się pielęgnacji, poskramiania i badania klinicznego bydla mlecznego. Przyszli technicy weterynarii wykonali pierwsze zabiegi diagnostyczne: oglądanie,  omacywanie, opukiwanie i osluchiwanie przezuwaczy. Samodzielnie pobrali próbki mleka do badania makroskopowego oraz wykonali badanie TOK. Na końcu zajęli się pielęgnacja i karmieniem krów.

 


 

Mistrzostwa szkoły.

W dniach 23, 24 paźdzernia 2017 r. odbyły się w szkole Mistrzostwa w tenise stołowym oraz  w szachach. Orgniazacją zajął się p. Roman Wiśniewski. Poniżej podajemy wyniki zmagań naszych uczniów.


 

Dzień Żytniego Chleba.

19 października 2017 r. obchodziliśmy Dzień Żytniego Chleba. Organizatorki przygotowały wystawę żywności ekologicznej oraz gazetki tematyczne z mnóstwem informacji na temat różnych gatunków chleba. Młodzież, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mieli okazję degustować kanapki z chleba żytniego, roznoszone na wszystkich przerwach przez nasze  hostessy. Dziękujemy wszystkim bez których pomocy nie odbyłby się nasz Dzień Chleba:

 • Piekarniom: Piekuś, Piątkowskich i Staropolskiej za przekazanie chleba a panu Krzysztofowi Wesołowskiemu za jego dowiezienie,
 • Firmom Rolmięs i Babińscy za przekazanie ekologicznych produktów na wystawę jak i na kanapki,
 • Rodzicom i nauczycielom, którzy również przekazali własne przetwory.
 • Wszystkim uczennicom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

Organizatorki: Karolina Olszewska-Graf, Irena Myśluk, Monika Grabowska, Karolina Ossowska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

W tak ważnym dniu w roku szkolnym, w  Dniu Komisji Edukacji Narodowej, pragniemy złożyć Nauczycielom  oraz Pracownikom Oświaty najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!

  

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo)

 


 

Dzień  Dawcy.

W dniach 28 i 29 września 2017 r. na zakończenia akcji #KOMÓRKOMANIA w naszej szkole odbył się Dzień Dawcy szpiku kostnego i komórek macierzystych. Aż 22 uczniów i nauczycieli zarejestrowało się jako potencjalny dawca. Gratulacje dla Wszystkich, którzy swoją postawą mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Szkoła jest z Was bardzo dumna!!!!

Szczególne podziękowania dla Wolontariuszy, którzy w sposób odpowiedzialny i poważny pomagali przy rejestracji: dla Wiktorii Liniewskiej, Anny Puszkiewicz i Milosza Gontarskiego    z klasy 4 LTb.

Dodatkowa informacja dla tych, którym nie udało sie zarejestrować w szkole. Można to zrobić samodzielnie za pomocą strony Fundacji DKMS:

https://www.dkms.pl

      

 


 

Wyjazd do Glesna.

28 września 2017 r. klasa 2 CTL (t. hodowca koni), 2 DTL (t. rolnik),  1 HTF (t. rolnik) wraz z opiekunami M. Grabowską, B. Pejką i D. Hermann były w kompleksie SK Dobrzyniewo w miejscowości Glesno na wycieczce dydaktycznej w oborze wolnostanowiskowej bydła mlecznego i stadninie koni wielkopolskich i rasy zachowawczej - konika polskiego. Celem wycieczki było zapoznanie z automatyzacją doju i automatyzacją obory oraz chowem i hodowlą ras koni wielkopolskich i konika polskiego.

 


 

Zawody w biegach przełajowych.

27 września 2017 r. w parku na bydgoskich Kapuściskach odbyły się szkolne zawody w biegach przełajowych, gdzie ZSCKR miało swoich przedstawicieli i opiekunów p. Karolinę Olszewską- Graf, Karolinę Ossowską i Krzysztofa Jażdżyka. Zwycięzkie trójki. to: Wiktoria Szyfer, Sandra Wołoch i Weronika Pezała oraz Szymon Dąbrowicz,Lucjan Ruciński, KacperStarczewski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

#KOMÓRKOMANIA.

Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele. Projekt #KOMÓRKOMANIA skierowany jest do wszystkich uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Inicjatorem akcji rejestracji potencjalnych Dawców jest Fundacja DKMS.

Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Fundacji DKMS i weźmiemy udział w zorganizowaniu tej wyjątkowej akcji, która odbędzie się w naszej szkole w dniach 25-29 września 2017 r. i zakończy się Dniem Dawcy szpiku kostnego. Organizacją w ZSCKR zajmuje się Pani Pedagog Małgorzata Skupińska.

Filary akcji:

□ przedstawienie uczniom prezentacji pt. #KOMÓRKOMANIA i realizacja scenariuszy zajęć

□ promowanie rejestracji potencjalnych Dawców

□ umożliwienie młodzieży szkolnej, rodzicom oraz pracownikom placówki oświatowej, rejestracji jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych podczas Dnia Dawcy Szpiku Kostnego w dniach 28 i 29 września.

Informacje dla Rodziców/Opiekunów: zakładka Pedagog szkolny.

 


 

Zajęcia w prosektorium.

25 września 2017 r. pierwsze grupy 1 LTa i 1 Ltb z opiekunem M. Grabowską były w prosektorium Katedry Morfologii i Łowiectwa Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UTP. Podczas zajęć preparowaliśmy mięśnie szkieletowe, a zapach formaliny unosił się w powietrzu. Radość z posiadania w ręku pierwszy raz skalpela była duża. Jak zwykle dziękujemy za fachową opiekę dr inż. Janowi Wachowi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny

 


 

Święto Patrona Szkoły.

18 września 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły, upamiętniająca 68 rocznicę deportacji Polaków w głąb Rosji. Podczas apelu mogliśmy zagłębić się dramaturgię tamtych czasów i wywołać klimat zadumy nad historią i losami Polaków.  Szczególnie wzruszyły nas słowa PrezesaZwiązku Sybiraków Oddziału w Bydgoszczy Mirosława Myslińskiego i Jego żony Eulalii, którzy  wspomieniami wrócili do wydarzeń z tamtych tragicznych  lat. Głos apodczas apelu zabrali również Dyrektor p. Andrzej Wiosna i proboszcz parafii Św Józefa Ks Bogusław Konieczka.Organizacją zajęły się panie: Dagmara Hermann i Irena Myśluk z młodzieżą oraz Roman Wiśniewski z zespołem. Na zakończenie spotkania nastąpiło pasowanie klas pierwszych na Uczniów ZSCKR .

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

 


 

Dni kukurudzy w Mrozowie.

15 września 2017 r. klasa 2 CTL wraz z opiekunami J. Kujawską, M. Grabowską i M. Ogrodowicz była na Dniach Kukurydzy w Mrozowie. Podczas części wykładowej uczniowie zapoznali się produkcją rolniczą i zwierzęcą (hodowlą i chowem koni oraz bydła mlecznego) SK Dobrzyniewo oraz produkcją kukurydzy i soi. W części praktycznej zostały zaprezentowane poletka różnych odmian kukurydzy na kiszonkę i ziarno. Na końcu odbył się poczęstunek - grillowane przysmaki i zupka oraz losowanie nagród.

 


 

Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno- wychowawczych.

1 września 2017 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Pan Dyrektor Andrzej Wiosna serdecznie wszystkich powitał, szczególnie uczniów klas rozpoczynających naukę w naszej szkole. Podczas uroczystości został odczytany list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  - Krzysztofa Jurgiela. Gościliśmy również przedstawicieli Związku Sybiraków Oddział w Bydgoszczy. Apel zakończyło spotkanie w klasach gdzie uczniowie mogli poznać nowy plan zajęć.

 

    

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album fotograficzny oraz profil szkoły  na    (kliknij na logo).

Kontakt

 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
  85-836 Bydgoszcz, ul. Filmowa 1
 • 052-372-62-65
  052-372-62-75

Galeria zdjęć